Ehud Barak ohlásil odchod do politického důchodu

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Ehud Barak (foto: duben 2012)

Nečekanou tiskovou konferencí, na které ohlásil konec politické kariéry, zaskočil ministr obrany Izraele Ehud Barak celou zemi i zahraniční pozorovatele. V úřadu hodlá zůstat do voleb, které proběhnou za čtvrt roku, sám v nich ale už kandidovat nebude a chce se víc věnovat rodině. „Věřím, že je důležité uvolnit místo novým tvářím. Změna mocenských pozic je dobrá věc,“ okomentoval své rozhodnutí Barack.

Politování nad jeho odchodem vyjádřili někteří politici v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem, šéfkou opoziční liberální strany Kadima Tzipi Livniovou nebo šéfkou Strany práce Šeli Jachimovičovou. Naopak ministr informací a diaspory Netanjahuovy vlády Juli-Joel Edelstein, známý svými radikálně konzervativními výroky, řekl: „Dnes je den nezávislosti Likudu. Barak odejde do historie izraelských vlád jako nejhorší ministr obrany, kterého židovské osady kdy měly.“

Do politiky se 70letý Barak dostal jako voják. Byl šéfem generálního štábu izraelské armády, pak ministrem vnitra, zahraničí i obrany. Od července 1999 do března 2001 byl premiérem. Do roku 2011 byl členem Strany práce, ale poté, co ztratil podporu jejích členů, když vstoupil do Netanjahuova kabinetu, založil vlastní stranu Acma'ut (Nezávislost). Její preference se ale propadaly a až v posledních dnech, v souvislosti s operací proti pásmu Gazy, se v průzkumech vrátila zpět nad hranici volitelnosti.

Politiku opouští už podruhé. Poprvé ohlásil odchod v roce 2001, když prohrál premiérské volby s Arielem Šaronem, vrátil se po čtyřech letech.

Americká média uvádějí, že Barak byl pro premiéra Netanjahua umírňujícím prvkem, který zároveň obrušoval hrany rozporů v názorech mezi izraelskou vládou a současnou demokratickou administrativou amerického prezidenta Obamy.

Zdroje[editovat]

  • Ehud Barak announces retirement from political life. Haaretz [online]. 2012-11-26 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • In shocker, Israel's Barak quits politics. USA Today [online]. 2012-11-26 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)