Přeskočit na obsah

English Heritage vyzvalo komerční fotografy, aby platili za obrázky Stonehenge

Z Wikizpráv

Pátek

Stonehenge

Britská organizace English Heritage, která pečuje o britské kulturní památky, vyzvala komerční fotografy, aby hradili poplatky za pořizování fotografií Stonehenge. „Pokud komerční fotograf vstoupí na území, o které pečujeme, se záměrem pořídit fotografii památky kvůli finančnímu výdělku, žádáme ho, aby zaplatil poplatky a dodržel určité podmínky.“

English Heritage tak vysvětlila svůj dopis, který rozeslala několika fotografickým agenturám a fotobankám a v němž jim oznámila, že zakazuje volný komerční prodej fotografií Stonehenge. Dopis vyvolal dojem, že si vyhrazuje ke Stonehenge autorská nebo jiná podobná práva.

Fotograf Clive Morgan, který přispívá do fotobanky fotoLibra, na to zareagoval: „English Heritage a podobné organizace by si měly uvědomit, že to jsou v první řadě volné obrázky jejich památek, které budí zájem lidí památku navštívit.“

„Nekontrolujeme copyright obrázků Stonehenge a nikdy jsme to neměli v úmyslu. Nevadí nám fotografové, kteří sdílejí své fotografie Stonehenge na Flickru nebo podobných neziskových webech. Pobízíme návštěvníky, aby si ve Stonehenge dělali fotografie,“ odpovědělo na bouři nevole English Heritage.

English Heritage (oficiálním názvem Komise historických budov a památek pro Anglii) je nezisková organizace pečující o britské památky. Organizace vznikla v roce 1983 a v současné době ji finančně dotuje ministerstvo kultury, médií a sportu. Spravuje téměř čtyři sta objektů, například Hadriánův val, opatství v Canterbury, Wellingtonův oblouk v Londýně, Bílého koně z Uffingtonu, celou řadu hradů a zámků a dalších památek.

Ve svém novém prohlášení fotografům vysvětluje, že poplatky komerčních fotografů pomáhají organizaci chránit Stonehenge ku prospěchu příštích generací.

Zdroje[editovat]

  • CHEESMAN, Chris. Stonehenge apologises over photography ban. Amateur Photographer [online]. 2010-10-22 [cit. 2010-10-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)