Eschenbach a Lang Lang hráli s Vídeňskými filharmoniky v Schönbrunnu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Ohňostroj při závěrečném přídavku na konci Letního nočního koncertu v parku v Schönbrunnu

Vídeňští filharmonikové dnes opět vystoupili ve večerním koncertu pod širým nebem přímo v parku císařského paláce v Schönbrunnu. Letní noční koncert přinesl tisícům diváků pod řízením Christopha Eschenbacha díla Hectora Berlioze, Franze Liszta a Richarda Strausse. Účinkoval i čínský klavírní virtuoz Lang Lang.

Orchestr pořádá podobné koncerty již od roku 2004, pod názvem Letní noční koncerty (německy: Sommernachtskonzert) od roku 2008. Za tu dobu se u dirigentského pultíku nebo v roli sólistů vystřídala již celá řada hvězd a koncerty viděly statisíce diváků na místě a miliony u televizních obrazovek. I letošní koncert zaznamenávala rakouská televize ORF.

Umělecká i společenská událost[editovat]

I když na koncert dorazilo i množství čestných hostů nebo hudebních nadšenců, pro většinu diváků to byla především společenská událost. Mezi několika tisíci nebo možná i desetitisíci diváků byly skupiny studentů, starší páry i rodiče s dětmi třeba i v kočárcích, a to jak z řad Vídeňanů a Rakušanů, tak turistů. Mnozí z nich, zejména v prostorách vzdálenějších od pódia, střídali pozornost věnovanou hudbě s povídáním se svými přáteli.

Lang Lang na velké obrazovce, v pozadí Gloriette

Program koncertu ale nepřinesl jen lehkou hudbu k hovoru. Christoph Eschenbach ho sestavil ze skladeb význačných romantiků a sáhl i po výjimečnějších dílech. Vedle populárnějších skladeb, jakými jsou předehra Římský karneval Hectora Berlioze a symfonická báseň Enšpíglova šibalství Richarda Strausse tak zazněla i poněkud méně často hraná předehra k Berliozově opeře Benvenuto Cellini a pak jen znalcům známé symfonická báseň Mazeppa Franze Liszta a Straussova Burleska pro klavír a orchestr, ve které exceloval Lang Lang. Čínský klavírista si koncert pod širým nebem pro davy diváků viditelně užíval, jak neustále napovídal i rozjasněný výraz jeho tváře.

Obě Straussova díla mimochodem mohli nedávno ve stejném provedení vyslechnout i diváci na Pražském jaru, kde byli Vídeňští filharmonikové, Eschenbach a Lang Lang předními hvězdami festivalového programu.

Zatímco uměleckým vrcholem programu byla Enšpíglova šibalství, ve kterých Eschenbach navzdory méně příznivým podmínkám otevřené a technikou ozvučené scény vydoloval z orchestru až nečekaně barvitý zvuk, diváckými vrcholy se staly přídavky. Lang Lang po Burlesce přidal Turecký pochod vídeňského klasika Wolfganga Amadea Mozarta v podání, které odpovídalo náladě a potřebám podobného, vlastně promenádního koncertu. A také Eschenbach s orchestrem v závěru nezapomněli na promenádní tradici a sáhli po oblíbeném králi vídeňských valčíků Johannu Straussovi. Zatímco Vídeňská krev dokonce roztančila některé z diváků, Furioso polka se pak stala i pastvou pro oči, když ji doprovodil i bohatý ohňostroj.

Počasí přálo[editovat]

Nechybělo ale mnoho a koncert se dnes vůbec neuskutečnil. Od rána až do odpoledne ve Vídni pršelo a zdálo se být možné, že přijde na řadu náhradní termín 1. června. Nakonec ale pršet přestalo a koncert proběhl za sice chladnějšího, ale příjemného počasí. Shodou okolností, během několika desítek minut po skončení jeho zhruba 100minutového programu, který umělci odehráli bez přestávky, se znovu hustě rozpršelo. V minulosti již jednou musel být schönbrunnský koncert Vídeňských filharmoniků kvůli nepřízni počasí zcela zrušen.

Koncert se konal v schönbrunnských zahradách před palácem s proslulou neptunovskou kašnou a vyhlídkovou Gloriettou v pozadí. Přímo před zastřešeným pódiem v uličce mezi záhony bylo několik řad míst k sezení, většina diváků ale sledovala koncert vestoje. Vstupné bylo pro všechny zdarma. Mnozí diváci v průběhu koncertu vystřídali několik různých míst, včetně výstupu na Gloriettu. I když v tom směru vůbec nebyla zamířena zvuková aparatura a zvuk orchestru tam doléhal jen odrazem, mnoho lidí neodolalo možnosti podívat se na celý zaplněný park z nadhledu a pořídit si unikátní fotografie.

Vídeňští filharmonikové jsou proslulí svými novoročními koncerty, složenými z děl rodiny Straussů a dalších populárních rakouských skladatelů. Ty ale probíhají v sídle orchestru, v koncertním sále vídeňského musikvereinu a široká veřejnost je může sledovat jen díky přímému televiznímu přenosu. Letní koncerty ale může navštívit kdokoli. Když ho v roce 2007 dirigoval Plácido Domingo, vidělo ho na vlastní oči neuvěřitelných 140 tisíc návštěvníků.

Stejně jako v posledních letech, i tentokrát zaznamenala a odvysílá celý Letní noční koncert rakouská televize ORF, nahrávka bude navíc k dispozici i na trhu jak na audio CD, tak na DVD.

Zdroje[editovat]

  • Vienna Philharmonic Summer Night Concert Schönbrunn 2014 [online]. Wiener Philharmoniker, [2014], [cit. 2014-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.