Přeskočit na obsah

Estonský soud uložil pokutu počítačovému pirátovi

Z Wikizpráv

Pátek

Dvacetiletý student ruského původu Dmitri Galuškevič byl estonským soudem odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 17 500 estonských korun (téměř 30 tisíc Kč) za účast na sérii kybernetických útoků na internetové stránky estonských úřadů a významných institucí na jaře roku 2007. Stal se tak prvním odsouzeným za tyto útoky.

„Ten mladý muž se přiznal. Při rozhodování soud vzal v úvahu, že dosud neměl žádný záznam v rejstříku trestů,“ řekl agentuře AFP Gerrit Maesalu, mluvčí regionální prokuratury v severovýchodním Estonsku. Podle prokuratury Galuškevič vyřadil z provozu webovou stránku vládní Estonské reformní strany. Podle svých slov tak chtěl vyjádřit protest proti premiéru Andrusi Ansipovi, který stojí v čele této strany.

Ansip se u etnických Rusů žijících v Estonsku stal terčem nenávisti pro své rozhodnutí z dubna 2007 odstranit z centra hlavního města Tallinnu obří pomník vojáka Rudé armády a převézt ho na vojenský hřbitov. Pro mnoho Estonců byl tento pomník symbolem ruské okupace. Protestů proti tomuto rozhodnutí se tehdy účastnily desetitisíce příslušníků ruské menšiny, která tvoří v Estonsku přibližně čtvrtinu obyvatel. Demonstrace vyústily v násilnosti, při nichž byl jeden člověk zabit, desítky zraněny a stovky zadrženy.

Následně se webové stránky estonských úřadů a vládních institucí staly cílem hackerů, kteří je podrobili útokům typu Denial of Service (zahlcení serveru požadavky) anebo se jim podařilo přesměrovat stránky na obrázky sovětských vojáků a citáty Martina Luthera Kinga o boji proti zlu. Estonská vláda obvinila z útoků Rusko a oznámila, že některé útoky byly vedeny dokonce i z počítačů v Kremlu. Rusko však veškerou spojitost s útoky popřelo.

Zdroje

[editovat]