Přeskočit na obsah

Eurovision Song Contest vyhrál rakouský transvestita

Z Wikizpráv

Neděle

Conchita Wurst vystupuje na Eurovision Song Contest 2014 v barvách Rakouska

Vítěznou písní letošní televizní soutěže Eurovision Song Contest se stala píseň Rise Like a Phoenix. Jejím interpretem, či snad interpretkou, byl transvestita Thomas Neuwirth vystupující pod jménem Conchita Wurst. Ten zpívá v dámských šatech a s ženským účesem, jeho bradu ale zdobí hustý vous.

I rakouská televize ORF, kterou Wurst reprezentoval, označila jeho vítězství za „dokonalou senzaci“ a připomněla, že je to poprvé po 48 letech, co v soutěži zvítězil rakouský účastník. Nahrávka Wurstovy písně se stala okamžitým hitem internetu.

Sám Wurst prohlásil, že považuje své vítězství za splnění snu tak velkého, že si o něm ani netroufal nechat zdát.

Rise Like a Phoenix získala 290 bodů, na které se přepočítávají výsledky v jednotlivých účastnických zemí soutěže, kde o vítězi hlasují diváci. Ve třinácti zemí zvítězila. Druhá, nizozemská píseň Calm after the Storm v podání dua The Common Linnets získala o 52 bodů méně.

59. ročník soutěže vyvrcholil finálovým večerem, který z Kodaně přenášela dánská veřejnoprávní televize DR. Česká televize, a tedy ani Česká republika, do letošní soutěže žádného účastníka nepřihlásila.

Zdroje

[editovat]
  • KUBÍK, Zdeněk. Vítězem 59. Eurovize je Rakousko a jejich Conchita Wurst!!!. Eurocontest.cz [online]. 2014-05-11 [cit. 2014-05-11]. Dostupné z: [1].
  • Conchita Wurst gewinnt für Österreich den Song Contest. ORF [online]. 2014-05-11 [cit. 2014-05-11]. Dostupné z: [2]. (německy)