Přeskočit na obsah

Evropa je a bude závislá na dodávkách ruského plynu

Z Wikizpráv

Neděle

Síť plynovodů na transport plynu z Ruska do Evropy

Evropa je závislá na ruském plynu. Rusko dodává do západní Evropy třetinu zemního plynu, který se zde spotřebuje. Bývalé země Sovětského svazu jsou na dodávkách z Ruské federace závislé zcela, dodavatelské smlouvy jsou uzavřeny nejméně do roku 2025, cituje agentura RIA Novosti amerického analytika Andrewa Neffa. Nikoliv zastavení dovozu zemědělských výrobků, ale zvyšování ceny plynu Ukrajině lze považovat za skutečně účinné ekonomické sankce, kterými Rusko míní prokázat závislost Ukrajiny na Rusku a použít tento vliv k prosazení svých cílů.

Agentura v článku rovněž připomíná, že Evropa nemá alternativu k ruskému plynu a všechny možnosti jak ruský plyn nahradit jsou z říše nereálných snů. Nejednotná Evropa není schopna řešit tento energetický problém. Proto evropské země, které odebírají až 80 % procent plynu z Ruska, velmi děsí rozkol, který v březnu zcela neočekávaně nastal mezi Ukrajinou a Ruskem.

V dalším článku RIA Novosti citují předsedkyni MMF Christinu Lagardeovou, která je vděčná za finanční pomoc Ruska Evropě v době krize a rozepisuje se o vysokém úvěru, který Rusko Ukrajině před březovým rozkolem velkoryse poskytlo, a nižších cenách plynu upravených tak, aby nebyla přepínána skomírající ekonomika Ukrajiny.

Evropské hrozby nebo americké sankce nepůsobí zdaleka tak účinně jako sankce Ruska vůči Ukrajině. Ukrajina, která není ochotna se na ruský příkaz federalizovat, byla v minulých dnech donucena zdvojnásobit cenu zemního plynu a očekává, kdy Rusko přestane zemní plyn na Ukrajinu dodávat zcela. Pokud se jako politické gesto Rusko rozhodne nedodávat plyn do Evropy, vzroste cena zemního plynu v Evropě o 50 %, odhadl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

USA vyžadují, aby Evropa urychleně snížila svou závislost na ruském plynu. Moskvu naopak upozorňují, aby nepoužívala vývoz energie jako politickou zbraň.

Zdroje

[editovat]
  • Gas prices in Europe to rise 50%, if it abandons Russia’s supplies – Energy Minister. RT [online]. 2014-04-04 [cit. 2014-04-06]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Europe Lacks Realistic Alternative to Russian Energy Supplies – Analyst. RIA NOVOSTI [online]. 2014-04-04 [cit. 2014-04-06]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Ukraine’s Economy Would Have Collapsed Without Russian Aid – IMF Chief. RIA NOVOSTI [online]. 2014-04-03 [cit. 2014-04-06]. Dostupné z: [3]. (anglicky)