Přeskočit na obsah

Evropská digitální knihovna se otevírá pro veřejnost

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Europeana umožní přístup k vzácným knihám milionům uživatelů po celém světě

Evropská digitální knihovna je v provozu. Server iDNES.cz zveřejnil překlad textu předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, vztahujícího se právě k tomuto aktu. Barroso zde přirovnává nově vzniklou databázi dokumentů jménem Europeana k Alexandrijské knihovně. Podobně jako ona má sdružovat kulturní dědictví velkého významu.

O co tedy vlastně jde? Na webové adrese [europeana.eu] se nachází v tuto chvíli kolem dvou milionů položek zdigitalizovaných materiálů. Jedná se údajně zejména o archivní materiály, originály a podobně. Tím umožňuje každému přístup k těmto dokumentům v reálném čase. Do databáze přispívají knihovny v jednotlivých státech Unie. Vlastní e-knihovna má podle Barrosových slov pouhých čtrnáct expertů, kteří sídlí v Haagu. Evropská unie si stanovila za cíl do roku 2010 zpřístupnit deset milionů položek.

Většina těch, kteří se již pokusili server vyzkoušet, je však rozčarovaná. Europeana.eu zřejmě nebyla připravena na takový nápor uživatelů, a proto v tuto chvíli není prakticky možné se k tomuto webu připojit.

Zdroje[editovat]