Přeskočit na obsah

Evropská komise pokutovala Microsoft za nedodání klíčových údajů konkurentům

Z Wikizpráv

Středa

Evropská komise uložila americké softwarové firmě Microsoft rekordní pokutu ve výši 899 miliónů eur (přibližně 22,5 miliardy ) za to, že neposkytl konkurenčním softwarovým firmám důležité údaje o svých produktech. Rozhodnutí se týká období mezi červnem 2006 a říjnem 2007, kdy již firma snížila licenční poplatky a poskytla požadované informace.[1][2]

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová v prohlášení uvedla: „Microsoft je první společností za 50 let politiky hospodářské soutěže Evropské unie, kterou komise musela pokutovat za to, že se nepodrobila jejímu antimonopolnímu rozhodnutí.“ Je to také nejvyšší pokuta, kterou kdy komise udělila jediné firmě.

Microsoft dostal pokutu za nekalou soutěž již v roce 2004. Tehdy podle rozhodnutí komise zneužil dominantní postavení na trhu tím, že přikládal svůj přehrávač Windows Media Player do svého operačního systému Microsoft Windows, v důsledku čehož neměly přehrávače ostatních výrobců šanci na úspěch. Pokuta tehdy činila 497 miliónů eur, navíc společnost měla Windows Media Player vyřadit ze svého operačního systému a zveřejnit jeho zdrojové kódy. V červenci 2006 komise konstatovala, že Microsoft nesplnil její požadavky, a nařídila mu další pokutu ve výši 280 miliónů eur.

Navíc minulý měsíc Evropská komise zahájila dvě další vyšetřování Microsoftu v podobných případech nekalé soutěže.

Zdroje

[editovat]
  1. BBC: EU fines Microsoft record $1.4bn (anglicky)
  2. Idnes: Brusel opět potrestal Microsoft. Tentokrát téměř 900 miliony eur