Evropská unie otevřela diplomatický úřad v baště libyjských povstalců

Z Wikizpráv
Catherine Ashtonová (ilustrační obrázek)

Neděle

Evropská unie otevřela diplomatickou kancelář ve městě Benghází, středisku moci povstalců proti libyjskému režimu prezidenta Muamara Kaddáfího. Evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová byla přítomna při slavnostním otevření obklopena předními činiteli povstalecké Národní rady a reportéry. Setkala se rovněž s předsedou Národní rady Mustafou Abdulem Džálilem a vystoupila krátce pro tisk.

„Dnes tu vysvětluji, že podpora Evropské unie není jen krátkodobá, ale ukazuji šířku a hloubku naší podpory,“ řekla Ashtonová. Podpora bude podle ní zahrnovat i spolupráci na budování reformy bezpečnosti, hospodářství, zdravotnictví a vzdělávání a také na budování občanské společnosti. „Chceme tu pomáhat nejen nyní, ale také dlouho do budoucnosti, tak dlouho, jak si budou lidé této země přát.“ Ashtonová je zatím nejvýznamnější představitelkou zahraniční moci, která do povstalecké oblasti Libye zavítala.

Libyjské rebely zatím uznaly Francie, Itálie, Katar a Gambie. Další země navázaly s povstalci kontakty, ale plně je diplomaticky neuznaly.

NATO mezitím zintenzivnilo svou vojenskou operaci proti Kaddáfímu a jeho příznivcům. Agentury hlásí, že bojová letadla NATO bombardovala přístav Tripolis a prezidentův tábor u hlavního města.

Zdroje[editovat]