Fête de la Musique letos podruhé proběhl i v Česku

Z Wikizpráv
Skupina Zvuk stromů pod obloukem Karlova mostukytara, didgeridoo, alikvotní zpěv.

Úterý

Dnešek byl den letního slunovratu. Právě na tento den připadá také Svátek hudby. Jak na anglické, tak na německé a jiných wikipediích najdeme tento svátek zapsaný francouzsky, jako Fête de la Musique – to proto, že idea Mezinárodního dne hudby byla poprvé vyhlášena roku 1976 na francouzské rozhlasové stanici France Musique, i když jejím iniciátorem byl americký muzikant Joel Cohen. Od té doby se slaví každoročně po celém světě, do České republiky se tento svátek dostal ale teprve v minulém roce.

Slovní hříčka Faites de la musique doslova znamená Dělejte hudbu – a tak svátek hudby je především dnem, kdy si hudba razí cestu z koncertních síní, kostelů a klubů ven do ulic a tam jsou jejími hlavními aktéry pouliční muzikanti, kterým se anglicky říká busker.

Buskeři jsou ve světě a jeho metropolích běžným zjevem – v Praze, Brně a dalších městech České republiky ale spíše výjimkou. Veřejnost je zatím příliš nepřijala a nezřídka se cítí i pohoršena přítomností nějakého hudebníka s kloboukem na drobné, hrajícího na veřejném prostranství a po stížnostech může následovat i zásah policie.

Dnešní den byl ale v Praze a v Brně výjimkou: Všeho se ujala Iniciativa BuskerVille a společně s o. s. Kultura W10 nahlásila v uvedených městech happening Evropský svátek hudby 2011 jakožto veřejné shromáždění. Díky tomu si ve vybraných ulicích Prahy a Brna mohli pouliční hudebníci zahrát dle libosti bez obav, že budou stíháni policií.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Kychot (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy[editovat]

Nahraj svého buskera ve Wikiverzitě.

Fotografie[editovat]

Videa[editovat]