Facebookový profil Angely Merkelové zaplavily tisíce zpráv: „Danke, Frau Ribbentrop!“ vzkazují Ukrajinci

Z Wikizpráv

Úterý

Molotov podepisuje německo-sovětskou smlouvu o neútočení. Za ním Ribbentrop (v černém) a Stalin (ve světlém)
Merkelová s Putinem (ilustrační foto)

V posledních dnech zaplavily tisíce Ukrajinců facebookový profil Angely Merkelové s obvykle stejným vzkazem: „Danke, Frau Ribbentrop.“ Tato iniciativa se objevila jako odpověď ke staršímu facebookovému postu Merkelové z 21. června, kde děkuje za 600 tisíc fanoušků: „Danke an 600.000 Facebook-Fans.“ Stejným způsobem jsou ale spamovány i další posty na jejím profilu a hashtag #DankeFrauRibbentrop se šíří i na Twitteru, na internetu také vznikají karikatury s touto tématikou.

Ukrajinci tak protestují proti nedělní schůzce Merkelové s Putinem v Rio de Janeiru před finálovým zápasem MS ve fotbale, kde se podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova shodli na tom, že je potřeba obnovit na jihovýchodě Ukrajiny mírové rozhovory a co nejdříve vyhlásit příměří. Ukrajinská armáda přitom před týdnem zahájila úspěšnou ofenzivu a vytlačuje povstalce z pozic, příměří už neplánuje. Možná právě proto se rozhodli Ukrajinci takto napadnout stránku Merkelové.

Ukrajinci Merklovou také podle ukrajinské agentury Unian vyzývají, aby nepodlehla Putinovi ani jeho argumentům, že konflikt na Ukrajině je etnického rázu.

Děkuji, paní Ribbentropová[editovat]

Ukrajinci srovnávají Merkelovou s Joachimem von Ribbentropem, politikem NSDAP a šéfem německé diplomacie. Ten se v roce 1939 sešel se svým sovětským protějškem Vjačeslavem Molotovem a společně podepsali pakt o neútočení. Jeho součástí byl tajný dodatek, kde si obě země rozdělily Polsko a Pobaltí.

Zdroje[editovat]

  • HÁJEK, Adam. Danke, Frau Ribbentrop! Ukrajinci zaplavili Facebook Angely Merkelové. iDNES.cz [online]. 2014-07-15 [cit. 2014-07-15]. Dostupné z: [1].
  • Danke, Frau Ribbentrop. Ukrajinci zaplavili Merkelovej Facebook. hn.hnonline.sk [online]. 2014-07-15 [cit. 2014-07-15]. Dostupné z: [2]. (slovensky)
  • Украинцы массово спамят страницу Меркель в Facebook: "Спасибо, госпожа Риббентроп". unian.net [online]. 2014-07-15 [cit. 2014-07-15]. Dostupné z: [3]. (ukrajinsky)
  • BROCK, Jan. Ukrainischer Shitstorm über Merkels Neuland. neues-deutschland.de [online]. 2014-07-15 [cit. 2014-07-15]. Dostupné z: [4]. (německy)

Externí odkazy[editovat]