Přeskočit na obsah

Finále mistrovství světa bude pískat Webb

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Howard Webb v roce 2009

Anglický rozhodčí Howard Webb dostal důvěru fotbalových funkcionářů a bude řídit finálové utkání mistrovství světa v Jihoafrické republice. Soupeři v něm budou Nizozemsko a Španělsko.

Webbovi opět pomohou jako asistenti na pomezí jeho krajani Darren Cann a Michael Mullarkey. V průběhu turnaje spolu odřídili ve skupinách dva zápasy s překvapivými výsledky: Španělsko - Švýcarsko 0:1 a Itálie - Slovensko 2:3. Ve vyřazovacích zápasech soudcoval Webb zápas osmifinále Brazílie - Chile 3:0. V něm zvládl tým anglických arbitrů asi nejtěžší moment, když uznali gól Luise Fabiana, přestože obránci Chile reklamovali ofsajd. V průběhu turnaje zatím Webb neudělil ani jednu červenou kartu.

38letý sudí z Rotherhamu bude prvním anglickým rozhodčím v podobné roli od roku 1974, kdy jeho krajan Jack Taylor pískal finále, ve kterém byl shodou okolností soupeřem domácího Německa také tým Nizozemska. K úplné repríze osudu chybělo v Jižní Africe málo: Aby Německo porazilo v semifinále Španělsko.

Pověst anglického fotbalového rozhodcovství v minulých letech nebyla nejlepší, tím větší radost udělala Webbova nominace i jeho kolegům na ostrovech. Šéf rozhodčích anglické Premier League Mike Riley k tomu řekl: „Jejich nominace je fantastickým uznání anglických rozhodčích a měla by se stát inspirací pro všechny mladé sudí, kteří se chtějí zapojit do hry. Ukazuje, čeho můžete tvrdou prací dosáhnout.“

Zdroje[editovat]

  • Webb handed final. Sky Sports [online]. 2010-07-08 [cit. 2010-07-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)