Finové dál odstraňují následky ekologické havárie v dolu Talvivaara

Z Wikizpráv

Pondělí

Demonstrace proti dolu Talvivaara 14. listopadu 2012 v Helsinkách

Ve východofinské obci Sotkamo pokračují práce na odstraňování škod, které způsobila ekologická havárie. 4. listopadu se tam po větších deštích protrhla hráz odkalovací nádrže niklového dolu Talvivaara. Kromě niklu kal obsahuje uran, kadmium a další těžké kovy. Zamořená voda byla v době úniku navíc kyselá. Kyselina se do nádrže dostala přečerpáváním z jiné nádrže, která se kvůli dešťům také přeplnila.

Únik by už měl být zastaven a kyselá voda neutralizována páleným vápnem. Do přírody se ale dostalo mnoho jedů (sloučeniny hliníku, uranu, kadmia, niklu, mědi, olova, arzénu a dalších) a zasaženo bylo několik menších a jedno větší jezero (Laakajärvi) na řece Lumijoki. Finské úřady oznámily, že únik může způsobit úhyn ryb v zasažené řece a jezerech. Zároveň uklidňují, že k ohrožení životů lidí nedošlo. Nedoporučují však vodu z postižené oblasti používat k pití a vaření.

Ve Finsku se událost okamžitě stala velmi sledovanou. V Helsinkách proběhla demonstrace za uzavření tohoto dolu. Sbírají se i podpisy pod petici.

Po Internetu kolují posměšky cílící na prezidenta Sauliho Niinistö, který se před časem vyjádřil, že těžební společnost Talvivaara bude další finská Nokia. A vyplnilo se - pokles ceny jejích akcií byl stejně rychlý.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Miraceti (diskuse, příspěvky) podle rešerše ve finských a anglických médiích, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.