Firma Lego nestíhá a varuje: Na Vánoce může být nedostatek stavebnic

Z Wikizpráv

Středa

Kostičky Lega

Zájem o stavebnice Lego roste tak, že je jejich dánský výrobce sotva stačí vyrábět. A vzhledem k předpokládané nákupní horečce před Vánocemi dokonce varuje: Nedokážeme obsloužit všechny nabídky. Mluvčí společnosti Roar Trangbaek to řekl bez vytáček: „Nebudeme schopní naplnit všechny objednávky od zákazníků ve zbytku roku.“

Nebude to poprvé, co se děti vysněné krabice s barevnými kostičkami nedočkají, protože je nebude kde nakoupit. Kupříkladu loni 2014 chyběly rovněž před Vánocemi stavebnice Lego na trhu v Kanadě.

Loni produkce Lega vzrostla o 15 procent a letos o dalších 14 procent. Takový nárůst prodejů společnost překvapil a překonal i všechny odhady jejích hlavních odběratelů. I díky tomu firma Lego přeskočila výrobce panenek Barbie společnost Mattel a stala se producentem hraček s největším obratem na světě. Ten v prvním pololetí překročil hranici 14 miliard dánských korun (v přepočtu přes 50 miliard ).

Do budoucna má firmě od podobných problémů pomoci velká továrna, kterou Lego právě staví v čínském Ťia-singu. Do provozu ale bude uvedena až v roce 2017, potom by měla zásobovat svou produkcí prakticky celou Asii.

Odborníci přitom předpokládají, že zájem o Lego hned tak neklesne. Podle Arthura Bowmana z Norfolské státní univerzity ve Virginii je „Lego mnohem víc než hračka. Vyjadřuje celou naši společnost, co jsou naše hodnoty a jak se učíme inovovat.“

Zdroje[editovat]

  • Lego victim of own success as it warns of Christmas shortage. Euronews [online]. 2015-10-21 [cit. 2015-10-21]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • SUHAI, Lisa. Holiday LEGO shortage: Why 60 billion plastic bricks isn't enough. Christian Science Monitor [online]. 2015-10-21 [cit. 2015-10-21]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • WATSON, Leon. Worldwide Lego shortage: tension builds as toy-maker warns it can't meet Christmas orders. The Times [online]. 2015-10-21 [cit. 2015-10-21]. Dostupné z: [3]. (anglicky)