Fitch srazil rating Řecka, jeho bankrot má za pravděpodobný

Z Wikizpráv

Středa

Řecko má z evropských zemí u Fitche nejhorší rating

Agentura Fitch opět snížila úvěrové hodnocení Řecka. Navíc je podle ní „velmi pravděpodobné“, že Řecko zbankrotuje, a to navzdory nejnovější finanční pomoci schválené evropskými zeměmi.

Rating Řecka u agentury Fitch spadl o dva stupně z hodnoty CCC na C. Fitch nepřesvědčila ani injekce 172 miliard dolarů (tři a čtvrt bilionu korun) od mezinárodního společenství, ani odpuštění části dluhů ve výši 142 miliard dolarů (2,7 bilionu korun) na úkor velkých finančních institucí. Řecko si tak zajistilo škrtnutí více než poloviny úvěrů u soukromých investorů.

Nedobrovolné škrtání dluhů u soukromých věřitelů ale přispěje podle Fitch k řeckému bankrotu. Řecký premiér Lukas Papademos ale řekl, že jeho zemi ještě čeká hodně práce, než přistoupí k využívání prostředků z nové pomoci. Parlament už schválil v obecné rovině další úsporná opatření na straně státních výdajů a platů, které po aténské vládě vyžadovaly Evropský unie a Mezinárodní měnový fond. Následovat ale musí 79 jednotlivých konkrétních zákonů.

Pomoc zachrání Řecko od bankrotu přinejmenším při nejbližším hrazení splátek dluhů, které spadá na 20. března.

Zdroje[editovat]