Přeskočit na obsah

Fotograf zachytil u Jevíčka vzácného orla skalního

Z Wikizpráv

Úterý

Orel skalní v letu (ilustrační foto)

Vzácný orel skalní, o jehož návrat do české přírody se snaží zvláštní repatriační projekt Českého svazu ochránců přírody, byl v březnu spatřen a vyfotografován nedaleko města Jevíčko. Autorem série ojedinělých fotografií je Roman Christ.

Cílem jeho fotografické výpravy byla původně volavka popelavá. Právě ta se ale stala terčem útoku asi roční samice orla. Pracovníci repatriačního projektu podle snímků konstatovali, že nejde o některý z exemplářů dovezených do Česka jejich péčí, takže Christ nejspíš zachytil jedince, který sem doletěl z Alp nebo Slovenska.

Christ chtěl původně uspět ve fotografické soutěži jevíčské knihovny, ale nakonec výsledek předčil očekávání. Organizace, na které se obrátil, konstatovaly, že „dokumentaci této kvality rozhodně neočekávaly“. Christ zjistil, že v České republice pravděpodobně nikdy nebyl orel skalní ve volné přírodě podobně kvalitně vyfotografován, srovnatelné snímky pocházejí pouze ze zoo.

Orel skalní byl ještě v 19. století na českém území poměrně hojně zastoupen, ale později byl, zejména vinou lovecké činnosti, vyhuben. Kromě České republiky je jedinou evropskou zemí, ze které vymizel, Irsko. Repatriační program orla skalního do České republiky nyní usiluje o návrat tohoto majestátního dravce, jehož rozpětí křídel překračuje dva metry, do naší přírody.

Zdroje[editovat]

  • CHRIST, Roman. U Jevíčka se objevil velmi ohrožený orel skalní. Denik.cz [online]. 2011-04-05 [cit. 2011-04-05]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]