Přeskočit na obsah

Francouzská policie provedla zátah na islamisty

Z Wikizpráv

Pátek

Příslušník francouzské policejní zásahové jednotky (ilustrační foto)

Francie dnes ráno zažila sérii razií proti islámským extremistům. Zadrženo bylo 19 osob, mezi jinými předáka skupiny Forsane Alizza, čili Rytíři cti. Skupina je známá kvůli bojkotu restaurace McDonald's ve městě Limoges.

Prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že další zátahy na podezřelé z islámského extremismu budou následovat. V rozhovoru pro rádio Europe 1 potvrdil, že při zátahu policie zabavila množství zbraní, zejména pušek Kalašnikov. Někteří podezřelí budou podle Sarkozyho vyhoštěni.

Ministr vnitra Claude Guéant doplnil další detaily. Zadržení lidé podle něj vyznávají extrémně násilné, džihádistické a bojovné názory. Po setkání se zástupci muslimských spolků řekl, že vláda a spolky jsou v boji proti radikálnímu islámu jednotné. Francouzské zákony podle něj přitom musejí chránit islám, který je náboženstvím pro zhruba pět milionů lidí žijících v zemi.

Vše následuje po útocích, které ve Francii minulý týden provedl muž zastávající názory a metody Al-Káidy. Mohamed Merah později zemřel při zásahu policie, která se ho pokusila zadržet v jeho domě. Merah zabil sedm lidí, z toho dva muslimy a čtyři židy.

Zdroje

[editovat]