Fuksa jako ministr zemědělství skončil

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Prezident Václav Klaus odvolal na návrh premiéra Petra Nečase z funkce ministra zemědělství Ivana Fuksu. Zatímco premiér vše zdůvodnil nespokojeností s Fuksovou prací, Fuksa v tom vidí politické vnitrostranické důvody.

Nečasovi vadilo, že se Fuksa nezapojoval aktivněji do jednání vlády, kde měl podle něho být spolu s ministrem průmyslu Martinem Kocourkem hlavním tahounem tvorby ekonomické politiky. Nebyl spokojen ani s jeho pasivnější úlohou, pokud jde o další směrování společnosti Lesy České republiky a politiky těžby dřeva. Fuksa prý mohl být odvolán již dřív, ale Nečas prý nechtěl, aby to bylo spojováno s jeho kritikou ze strany koaličních partnerů.

Podle Fuksy naopak za vším je jeho solidarita k Petru Tluchořovi, který ve Středočeském kraji vedl vnitrostranickou opozici vůči Nečasovu vedení. Právě Nečasův středočeský spojenec Petr Bendl, bývalý středočeský hejtman a ministr dopravy, je podle médií hlavním kandidátem na uvolněnou funkci.

V hodnocení Fuksova působení se neshodli ani koaliční partneři. Miloslav Kalousek z TOP 09 označil Fuksu za dobrého ministra a připojil se k jeho zdůvodnění odvolání jako politicky motivovaného, které ale dál nechtěl komentovat. Naopak zástupci Věcí veřejných odvolání uvítali, Fuksa byl terčem jejich kritiky již delší dobu.

Fuksa je druhým Nečasovým spolustraníkem z ODS, který ve vládě skončil. V prosinci 2010 byl z postu ministra životního prostředí odvolán Pavel Drobil.

Zdroje[editovat]

  • Fuksa končí ve funkci ministra zemědělství. ČT24 [online]. 2011-10-04 [cit. 2011-10-05]. Dostupné z: [1].