Přeskočit na obsah

Fyzikální chemik Hobza a dalších šest osob a jedna instituce přebírají ceny Česká hlava

Z Wikizpráv

Úterý

Vodíková vazba ve vodě

Národní cenu Česká hlava za rok 2008 získal za celoživotní vědecký přínos fyzikální chemik Pavel Hobza. Mimo jiné přišel s novými výpočty týkajícími se vodíkové vazby, které změnily zaběhlý způsob uvažování o tomto jevu. Věnuje se výpočetní a teoretické chemii.

Kromě Hobzy byli oceněni i další vědci a studenti, stejně jako obchodní společnost, která se věnuje vývoji bezpečnostních prvků na bázi holografie. Ceny Česká hlava uděluje od roku 2002 stejnojmenný projekt, jehož cílem je propagace a podpora české vědecké a technické inteligence. Letos porota projektu vybírala z více než stovky kandidátů na ocenění.

Společnost Optaglio vyvinula například bezpečnostní prvky na dálničních známkách nebo bankovky. Ocenění pro úspěšného českého vědce působícího v zahraničí převezme Josef Paldus, který se v Kanadě věnuje výpočtům vlastností molekul. Miroslav Šťastný odhalil v nevhodném proudění páry ventily příčinu chvění potrubí v Jaderné elektrárně Temelín.

Dalšími oceněnými jsou studenti Alena Čížková (objev zmutovaného genu, který způsobuje vážné onemocnění) a Vladimír Soukup (vývoj zubů u embryí obratlovců). Cenu VZP získal Radim Šrám, který vede projekty zabývající se vlivem znečištění ovzduší na zdraví populace. V nedávné době realizoval například měření u pražských městských strážníků, kteří se musejí při výkonu své profese pohybovat v oblastech zamořených smogem z pražské dopravy.

Podle předsedkyně poroty Evy Sykové byla potěšitelná zvláště vysoká kvantita i kvalita přihlášených studentských projektů. Syková, která působí jako ředitelka Ústavu experimentální medicíny, naopak lituje nízké aktivit firem.

Spolu s cenami Česká hlava bude poprvé udělena i Cena předsedy Rady pro výzkum a vývoj, kterou za propagační úsilí věnované vědě převezme akademik Cyril Höschl. Rada působí jako poradní orgán české vlády, v jejím čele nyní stojí premiér Mirek Topolánek.

Zdroje[editovat]

  • (jet) [Josef Tuček]. Špičkoví vědci oceněni titulem Česká hlava. Aktuálně.cz [online]. 2008-11-18 [cit. 2008-11-18]. Dostupné z: [1].
  • -von- [Ondřej Vrtiška]. Česká hlava 2008: ochrana bankovek i teoretická chemie. Týden [online]. 2008-11-18 [cit. 2008-11-18]. Dostupné z: [2].