Fyzikální chemik Hobza a dalších šest osob a jedna instituce přebírají ceny Česká hlava

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Vodíková vazba ve vodě

Národní cenu Česká hlava za rok 2008 získal za celoživotní vědecký přínos fyzikální chemik Pavel Hobza. Mimo jiné přišel s novými výpočty týkajícími se vodíkové vazby, které změnily zaběhlý způsob uvažování o tomto jevu. Věnuje se výpočetní a teoretické chemii.

Kromě Hobzy byli oceněni i další vědci a studenti, stejně jako obchodní společnost, která se věnuje vývoji bezpečnostních prvků na bázi holografie. Ceny Česká hlava uděluje od roku 2002 stejnojmenný projekt, jehož cílem je propagace a podpora české vědecké a technické inteligence. Letos porota projektu vybírala z více než stovky kandidátů na ocenění.

Společnost Optaglio vyvinula například bezpečnostní prvky na dálničních známkách nebo bankovky. Ocenění pro úspěšného českého vědce působícího v zahraničí převezme Josef Paldus, který se v Kanadě věnuje výpočtům vlastností molekul. Miroslav Šťastný odhalil v nevhodném proudění páry ventily příčinu chvění potrubí v Jaderné elektrárně Temelín.

Dalšími oceněnými jsou studenti Alena Čížková (objev zmutovaného genu, který způsobuje vážné onemocnění) a Vladimír Soukup (vývoj zubů u embryí obratlovců). Cenu VZP získal Radim Šrám, který vede projekty zabývající se vlivem znečištění ovzduší na zdraví populace. V nedávné době realizoval například měření u pražských městských strážníků, kteří se musejí při výkonu své profese pohybovat v oblastech zamořených smogem z pražské dopravy.

Podle předsedkyně poroty Evy Sykové byla potěšitelná zvláště vysoká kvantita i kvalita přihlášených studentských projektů. Syková, která působí jako ředitelka Ústavu experimentální medicíny, naopak lituje nízké aktivit firem.

Spolu s cenami Česká hlava bude poprvé udělena i Cena předsedy Rady pro výzkum a vývoj, kterou za propagační úsilí věnované vědě převezme akademik Cyril Höschl. Rada působí jako poradní orgán české vlády, v jejím čele nyní stojí premiér Mirek Topolánek.

Zdroje[editovat]

  • (jet) [Josef Tuček]. Špičkoví vědci oceněni titulem Česká hlava. Aktuálně.cz [online]. 2008-11-18 [cit. 2008-11-18]. Dostupné z: [1].
  • -von- [Ondřej Vrtiška]. Česká hlava 2008: ochrana bankovek i teoretická chemie. Týden [online]. 2008-11-18 [cit. 2008-11-18]. Dostupné z: [2].