Generální prokurátor: V Rusku je více než tisíc neprávem zadržovaných

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Jurij Čajka

Asi tisíc lidí je v Rusku nezákonně zadržováno, oznámil generální prokurátor Jurij Čajka. Řekl to při projevu před Radou federace.

Čajka z toho obvinil fakt, že vyšetřovatelé nemají žádnou zodpovědnost za to, když posílají lidi za mříže. „Žádná změna stavu se nedá očekávat, dokud moc rozhodovat o zatčení osoby plně zůstane na vyšetřovatelích,“ řekl Čajka.

Jenže aktivisté a ochránci práva se domnívají, že Čajka nemluví ve prospěch nezákonně zadržených, má za cíl pouze rozšíření pravomoci svého úřadu. Podle Lva Ponomarjova nebyly provedeny žádné kroky ke změně stavu od posledního okamžiku, kdy úřady hovořily o tomto problému. A předseda Asociace organizací na obranu práva Agora Pavel Čikov řekl, že generální prokuratura se již několik let snaží jen ukázat poslancům a senátorům, že je třeba, aby posílila její pravomoc. Ta statistika má jen málo společného s realitou, dodal.

Podle údajů Čajky by náhrada škody lidem v současné době nezákonně zadržovaným stála více než 700 milionů rublů (390 milionů korun).

Zdroje[editovat]

  • Чайка обрушился с критикой на инициативу СК РФ. ОРЕАНДА-НОВОСТИ [online]. 2014-04-29 [cit. 2014-04-29]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • В МЕСТАХ ЛИШЕНИЯ СВОБОДЫ В РОССИИ НЕЗАКОННО СИДЯТ БОЛЬШЕ ТЫСЯЧИ ЧЕЛОВЕК, И НИКТО ЗА ЭТО НЕ НЕСЕТ НАКАЗАНИЯ. Эхо Москвы [online]. 2014-04-29 [cit. 2014-04-29]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • В тюрьмах России сидит более тысячи невиновных – генпрокурор. IslamNews.Ru [online]. 2014-04-29 [cit. 2014-04-29]. Dostupné z: [3]. (rusky)