Přeskočit na obsah

Generální tajemník OSN šokován zkázou Aralu, slíbil Střední Asii pomoc s vodou

Z Wikizpráv

Sobota

Satelitní snímky, zobrazující zmenšování Aralského moře v období let 1989 a 2008

Na návštěvu středoasijských postsovětských republik dorazil generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Součástí jeho programu v Uzbekistánu byl i vyhlídkový let nad Aralským mořem, jehož vysychání působí vážné životní problémy celé oblasti. To, co z vrtulníku viděl, nazval jednou z nejvíc šokujících ekologických škod planety.

Už před tím v metropoli Kyrgyzstánu Biškeku Pan slíbil, že zinicijuje setkání hlav států regionu, na kterém by se mělo jednat o záchraně Aralského moře. Generální tajemník OSN podle svých slov cítí, že otázka vody je ve Střední Asii velmi citlivá a má silný politický rozměr. „Změny klimatu a tání ledovců mají vliv na přírodní zdroje, zejména na vodní zdroje,“ upozornil Pan na další související problém - zmenšování ledovců v pohoří Ťan-šan.

Extenzivní využívání vody z řek Amudarji a Syrdarji napájejících Aralské moře k zavlažování ploch sloužících k pěstování bavlny vede k vysychání jezera a vzniku rozsáhlých slaných planin. V roce 1989 se Aralské moře - dříve čtvrté největší jezero na světě - rozpadlo na dvě oddělené vodní plochy. Nyní jsou na této ploše již tři menší jezera. Množství vody v Aralu kleslo zhruba na pouhou desetinu původního objemu. Celá oblast má kvůli této ekologické katastrofě zásadní problémy s přístupem k pitné vodě.

Zdroje[editovat]

  • Gensek OON šokirovan katastrofoj Aral'skogo morja. Top.rbc.ru [online]. 2010-04-04 [cit. 2010-04-04]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • OON gotova pomoč' stranam Central'noj Azii v voprose o vodnych resursach. RIA Novosti [online]. 2010-04-03 [cit. 2010-04-04]. Dostupné z: [2]. (rusky)