Přeskočit na obsah

Generální tajemník OSN označil každé mučení za neomluvitelné

Z Wikizpráv

Středa

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun se vyslovil za naprostý zákaz mučení. Reagoval tak na dnešní tiskové konferenci na otázku, která připomněla nedávno vydanou zprávu Kongresu USA o způsobech, které americké tajné služby používaly při vyšetřování osob zadržených v konfliktech na Blízkém Východě.

Pan Ki-mun řekl: „Zákaz mučení je absolutní princip. Neexistují žádné situace, kde může být užito, za žádných okolností. Vydání této zprávy je třeba pochválit. Pouze tím, že se osvětlí to, co probíhá v temné sféře, můžeme zastavit mučení.“

Generální tajemník zároveň vyzval k tomu, aby zpráva kongresu byla podnětem k další diskusi států světa o tom, jak je možné zcela vymýtit mučení z praxe. Příslušnou úmluvu proti mučení podepsalo 156 zemí.

Zpráva, vypracovaná zejména demokratickými kongresmany, konstatovala, že při vyšetřování byly používány metody, které je možné označit za mučení. Vyvolala velký a rozporný ohlas. Zatímco mnoho zemí světa popsané způsoby odsoudilo, ve Spojených státech, v řadách zaměstnanců CIA nebo republikánských politiků, byla sama zpráva kritizována za neobjektivnost a způsoby užívané při vyšetřování obhajovány

Zdroje

[editovat]
  • Full transcript of Secretary-General's year-end press conference [online]. Organizace spojených národů, 2014-12-17, [cit. 2014-12-18]. Dostupné online. (anglicky)