Glass, Hansen a Morišitová dostanou japonskou Císařskou cenu

Z Wikizpráv

Středa

Philip Glass

Americký minimalistický hudební skladatel Philip Glass bude mezi laureáty letošní Praemium Imperiale, japonské Císařské ceny udělované za celoživotní dílo významným osobnostem z pěti vybraných uměleckých oborů. Předání cen proběhne 23. října v Tokiu.

Glass je po šesti letech prvním skladatelem, který obdržel ocenění za hudbu, v roce 2006 ji mimochodem získal další ze skladatelů minimalistického směru Steve Reich. Glass je celosvětově proslulý např. svými operními kompozicemi jako Pád domu Usherů, Satyagraha nebo Einstein na pláži, filmovou hudbou (např. k cyklu uměleckých filmů Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi), devíti symfoniemi a dalšími.

Za sochařství je oceněn italský tvůrce soch s významným náboženským obsahem Cecco Bonanotte, za malířství v Americe sídlící čínský výtvarník Cchaj Kuo-čchiang. Mezi architekty letos porota Japonské umělecké asociace vybrala Dána Henninga Larsena, mj. autora operního domu v Kodani.

V oblasti divadla a filmu byla oceněna Joko Morišitová. Stala se prvním zástupcem japonského baletu, který cenu obdržel. Před ní se to poštěstilo slavným zahraničním tanečníkům a choreografům (Maurice Béjart, Maja Pliseckaja, Merce Cunningham a Pina Bauschová). 63letá Morišitová byla první japonskou primabalerinou.

S cenou označovanou za obdobu Nobelových cen je spojena i finanční prémie ve výši 187 tisíc dolarů (zhruba 3,5 milionu korun). Uděluje se od roku 1989.

Zdroje[editovat]

  • Philip Glass to Receive Praemium Imperiale Arts Award from Japan Art Association. TheaterMania [online]. 2012-09-12 [cit. 2012-09-18]. Dostupné z: [1]. (anglicky)