Gruzie opustila Společenství nezávislých států

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Vlajka SNS

Gruzínský parlament v reakci na vojenský konflikt a jeho pokračování jednohlasně odsouhlasil vystoupení své země ze Společenství nezávislých států. Ačkoliv Rusko vytrvale ujišťuje svět, že jeho jednotky se z Gruzie stahují, do gruzínského města Gori dnes vstoupily další ruské jednotky. Rusové také okupují starou vojenskou základnu poblíž přístavu Poti. Podle odhadů americké vlády je v regionu až patnáct tisíc ruských vojáků.

V Moskvě jednali o podpoře svých snah o odtržení samozvaní prezidenti Eduard Kokojev z Jižní Osetie a Sergej Bagapš z Abcházie. Ruský prezident Dmitrij Medveděv jim vyjádřil svou podporu. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov poté prohlásil, že otázka gruzínské územní celistvosti je již mrtvou záležitostí. Ačkoliv Jižní Osetie a Abcházie se snaží o nezávislost již řadu let, dosud je neuznal jediný stát světa, dokonce ani Rusko. Ruský postoje se však dle vyjádření jeho představitelů změní.

Do Francie mezitím přicestovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která následně odletí do Tbilisi veřejně podpořit gruzínskou vládu. Již předtím však varovala Rusko, že se žene do mezinárodní izolace. Kreml na to reagoval tak, že se USA budou muset rozhodnout, zda chce mít dobré vztahy s Ruskem nebo Gruzií.

Svou vojenskou intervencí rovněž Rusko prakticky zmařilo své snahy o vstup do Světové obchodní organizace (WTO), o který usiluje několik let. Rozšíření organizace však musí schválit všichni členové. Jelikož je mezi nimi také Gruzie, je velmi pravděpodobné, že se v tuto chvíli Ruská federace členem WTO nestane.

Zdroje[editovat]

  • Do gruzínského Gori vstoupily další ruské jednotky, Gruzie vystupuje ze SNS. ČT24 [online]. 2008-08-14 [cit. 2008-08-14]. Dostupné z: [1].