Guinea-Bissau pravděpodobně zažila pokus o puč, situace je nejasná

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

Národní shromáždění v Bissau, hlavním městě Guineje-Bissau

Malá západoafrická země Guinea-Bissau nejspíš zažila pokus o puč. Situace zůstává několik hodin po událostech nejasná, zadržovaný premiér Carlos Gomes Junior ale byl propuštěn na svobodu.

Gomese Juniora zadrželi vojáci, pravděpodobně z té části armády, která je dosud věrná Bubovi Na Tchutovi, bývalému veliteli námořnictva, který byl zadržován na základně OSN v Bissau.

Bubo Na Tchuto byl krátce před tím jinou silně ozbrojenou skupinou vojáků ze základny osvobozen. Gomese Juniora společně s ministrem vnitra Sancou vojáci propustili po několika hodinách, když se před budovou, kde byli držen, shromáždil dav požadující jejich svobodu. Premiér pak odjel do paláce prezidenta Malama Bacaiho Sanhy, o jehož osudu a úloze v událostech není nic známo. V rukách ozbrojenců zůstává šéf generálního štábu armády.

Na Tchuto se měl podílet na neúspěšném puči v roce 2008. Loni v prosinci se vrátil z exilu a okamžitě se uchýlil na půdu OSN, mezinárodní organizace ale v lednu rozhodla, že ho předá do rukou vlády.

Země, která získala samostatnost na Portugalsku v roce 1973, zažila ve své krátké historii už několik pokusů o převrat. I současný prezident je u moci od voleb, které proběhly jen měsíce po posledním vážném převratu, při kterém pučisté v březnu 2009 zabili jeho předchůdce a tehdejšího velitele armády. V zemi žije zhruba 1,5 milionu obyvatel, živí se především rybolovem a zemědělstvím. Pro mezinárodní společenství je Guinea-Bissau známá jako významný uzel na obchodních cestách s kokainem.

Zdroje[editovat]

  • Guinea-Bissau army head 'seized'. BBC News [online]. 2010-04-01 [cit. 2010-04-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Guinea-Bissau prime minister freed after abortive coup. Guardian [online]. 2010-04-01 [cit. 2010-04-01]. Dostupné z: [2]. (anglicky)