Přeskočit na obsah

Havel a Forman chystají společně zfilmování knihy o Mnichovu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Václav Havel se podílí na vzniku nového filmu o mnichovské dohodě

Kniha francouzského spisovatele Georgese-Marka Benamoua Mnichovský přízrak, která za týden vyjde v českém překladu, je předlohou, na jejímž základě vzniká scénář nového filmu. Píše ho český oscarový režisér Miloš Forman a spolupracuje na něm exprezident Václav Havel. Kniha se zabývá událostmi okolo konference roku 1938, která přinesla mnichovskou dohodu o odstoupení českého pohraničí Německu.

Benamou napsal knihu jako fiktivní výpověď tehdejšího francouzského premiéra Édouarda Daladiera, vyslovenou před mladou novinářkou v šedesátých letech, tedy hypoteticky krátce před jeho smrtí. Ve francouzštině vyšla v roce 2007 a dosáhla značného úspěchu. Havel je autorem předmluvy k jejímu českému vydání.

Že Forman píše uvedený scénář, oznámila z Londýna jeho manželka Martina Formanová. Spolupráci dramatika s režisérem pro změnu potvrdila Havlova kancelář.

Možné vyznění filmu založeného na takové mezinárodní spolupráci vyvolává dohady. Autor knihy akcentoval francouzský pohled na mnichovské události, je možná i účast britské produkce, a tedy britského pohledu - a nepominutelný bude jistě vliv obou českých autorů.

Zdroje[editovat]

  • HORÁČKOVÁ, Alice. Forman a Havel chystají scénář k filmu o mnichovské konferenci. iDNES.cz [online]. 2008-09-11 [cit. 2008-09-11]. Dostupné z: [1].