Přeskočit na obsah

Havlovo Odcházení poprvé za hranicemi: v Londýně mělo úspěch

Z Wikizpráv

Neděle

Václav Havel

První divadelní hra, kterou bývalý český prezident Václav Havel napsal po odchodu do politického důchodu, zažila po české premiéře úspěch i se svým prvním uvedení v zahraničí. Jeho Odcházení nastudoval v Londýně soubor divadla Orange Tree.

Hlediště divadla bylo vyprodané a reagovalo spontánně na text hry i na scénické poznámky, kterými svou vlastní hru i osudy postav komentoval z audiozáznamu Havel. Sám autor v divadle nebyl přítomen, očekává se jeho návštěva v pátek 26. září.

V hlavní roli kancléře, který má problémy s odchodem z politiky, hrál Geoffrey Bevers. Hru přeložil do angličtiny kanadský literát Paul Wilson a režíroval ji Sam Walters, umělecký ředitel Orange Tree.

Wilson, který v Praze hrál v sedmdesátých letech jako člen hudební skupiny The Plastic People of the Universe, má s Havlovými texty bohaté překladatelské zkušenosti. Do angličtiny převedl i další dvě jeho hry, ale právě Odcházení považuje za dílo, které může v zahraničí lépe uspět svým nadčasovým tématem.

Režisér Walters hru označil za „humornou i smutnou, o velkých věcech, o politice, ale i o osobních osudech“. Jeho soubor bude na podzim uvádět Odcházení až do poloviny prosince a doplní ho dalšími Havlovými dramaty, Horským hotelem, Audiencí, Vernisáží a Protestem.

Zdroje

[editovat]
  • Londýn přijal Havlovo Odcházení nadšeným potleskem. iDNES.cz [online]. 2008-09-20 [cit. 2008-09-20]. Dostupné z: [1].