Přeskočit na obsah

Hlas Ameriky v Rusku končí, potvrdil to kontroverzní novinář Kiseljov

Z Wikizpráv

Středa

Logo mediální společnosti Rossija segodňa
Logo zanikající agentury RIA Novosti

Mediální společnost Rossija segodňa (Rusko dnes, známá též pod anglickým názvem Russia Today nebo pod zkratkou RT) oznámila, že na území Ruska přestává vysílání stanice Hlas Ameriky. Rozhodnutí oznámil ředitel RT Dmitrij Kiseljov. Oznámil, že stanici vypršela smlouva pro činnost v zemi a že Rusko nemá zájem dále spolupracovat.

Dmitrij Kiseljov je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejkontroverznějších mediálních osobností v současném Rusku. Novinář blízký Putinovi a ultrakonzervativní obhájce kremelské politiky je známý démonizováním Západu. V zemi se stal populárním nedávným výrokem „Rusko může USA proměnit na radioaktivní popel“, který řekl v přímém televizním vysílání ve svém autorském pořadu.

I kvůli tomuto výroku a celkově kvůli otevřené podpoře a propagaci kroků Kremlu směřujícím proti celistvosti Ukrajiny je Kiseljov jediným ruským žurnalistou, který byl cílem rozšířených evropských sankcí a kterému je nyní zakázán vstup na území EU. Podle politického analytika Gleba Pavlovského jsou Kiseljov a jeho kolegové generátorem nejtemnějšího obrazu Ruska v zahraničí.

Kiseljov stojí v čele Rossija segodňa, jejíž význam ještě narostl po prosincovém rozhodnutí Putinovy vlády zrušit postupně mediální agenturu RIA Novosti a nahradit ji servisem mediálního gigantu RT. RIA Novosti se přitom údajně v podmínkách Putinova Ruska snažila o vyvážené zpravodajství, nová agentura bude prý lépe hájit ruské zájmy a tedy lépe zhodnocovat vložené peníze.

Zdroje[editovat]

  • Russian news agency RIA Novosti closed down. BBC [online]. 2013-12-09 [cit. 2014-04-09]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ENNIS, Stephen. Dmitry Kiselev: Russia's chief spin doctor. BBC [online]. 2014-04-02 [cit. 2014-04-09]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Broadcasting of Voice of America in Russia Stopped Due to Contract Expiration. RIA Novosti [online]. 2014-04-09 [cit. 2014-04-09]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • Norský novinář: Sankce proti Dmitriji Kiseljovovi jsou narušením svobody projevu. Hlas Ruska [online]. 2014-04-08 [cit. 2014-04-09]. Dostupné z: [4].