Hlavní cenu moskevského filmového festivalu získal íránský film

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Režisér Takeši Kitano obdržel na 30. ročníku Moskevského mezinárodního filmového festivalu cenu za celoživotní dílo

V ruském hlavním městě Moskvě skončil jubilejní 30. ročník Moskevského mezinárodního filmového festivalu (MMKF). Hlavní cenu obdržel íránský film režiséra Rézy Mir-Karimího Jednodušší než jednoduché (As Simple as That), který navíc získal i cenu ruské odborné poroty. Cenu diváků obdržel film izraelského režiséra Drora Zahaviho Pro mého otce.

Na úvod festivalu byl ve světové premiéře uveden nový film Hancock s Willem Smithem v hlavní roli. Závěrečným filmem byl naopak Maradona od Kusturici režiséra Emira Kusturici.

Cenu za celoživotní přínos získal japonský režisér Takeši Kitano (na festivalu byla uvedena retrospektiva jeho filmů) a za následování odkazu Konstantina Stanislavského francouzská herečka Isabelle Huppertová. V čele poroty festivalu stála jiná slavná herečka Liv Ullmannová.

Nejlepší režii mezi festivalovými snímky ocenili porotci u Bulhara Javora Grazdeva (film Zift), Stříbrného Jiřího za nejlepší herecký výkon obdrželi Richard Jenkins (Návštěvník) a Margherita Buyová (Dny a oblaka).

Mezi oceněnými ale nechybí ani trenér fotbalové reprezentace Ruska na ukončeném Mistrovství Evropy Guus Hiddink. Kouč týmu, který vypadl až v semifinále s pozdějšími mistry Evropy, byl odměněn za „nejlepší režii na Euru“.[1] Ředitel festivalu Nikita Michalkov to komentoval slovy: „Ten člověk si zaslouží veškeré uznání, vždyť kým jiným je než režisérem, jenž tak dokázal organizovat naše fotbalisty.“ Cenu za nepřítomného Holanďana převzal ruský vicepremiér Alexandr Žukov.

Na festivalu se dvakrát promítal i český film režiséra Bohdana Slámy Štěstí v sekci osmiapůlmilimetrových filmů a jednou v dokumentární sekci příběh Heleny Třeštíkové Marcela, oba mimo soutěž. V přehlídce slavných filmů minulosti mohli diváci navštívit také adaptaci románu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen Kadára a Klose z roku 1963.

Zdroje[editovat]

  1. MMKF: Gus Chiddink nagražden za „lučšuju režissuru na Evro-2008“. Trud [online]. 2008-06-30 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [1]. (rusky)