Přeskočit na obsah

Houslista Bell převezme Akademii sv. Martina

Z Wikizpráv
Joshua Bell

Pátek

Po půlstoletí se s řízením britského orchestru Akademie sv. Martina v polích rozloučí jeho zakladatel Sir Neville Marriner. Nyní 87 letý britský dirigent našel svého nástupce ve 34letém Joshuovi Bellovi. Světově proslulý americký houslista byl dosud častým hostem orchestru.

Marriner postupně uvolňoval své místo už v uplynulých letech, nejčastěji ho zastupovali Iona Brownová nebo Kenneth Sillito. Zakladatel orchestru se chce nyní svých povinností zbavit: „Nechci nic vědět o penězích, nahrávání, repertoáru nebo něčem podobném. Chci jen chodit na Joshovy koncerty a sedět mezi posluchači. Končím.“

Akademie sv. Martina v polích se zabývá zejména interpretací barokní a klasicistní hudby. S Nevillem Marrinerem pořídil za padesát let existence na pět stovek vysoce ceněných nahrávek.

Zdroje[editovat]

  • WHITE, Michael. A momentous hand-over at the breakfast table: Sir Neville Marriner passes the Academy of St Martins to Joshua Bell. The Telegraph (blog) [online]. 2011-05-27 [cit. 2011-05-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)