Přeskočit na obsah

Hranice Ruska nikde nekončí, žertoval Putin

Z Wikizpráv

Čtvrtek

ilustrační obrázek

„Hranice Ruska nikde nekončí,“ prohlásil v žertu ruský prezident Vladimir Putin. Stalo se tak ve čtvrtek během televizí přenášeného udílení cen Ruské geografické společnosti studentům zeměpisu, kteří reagovali smíchem a potleskem.

Na udílení cen studentům zeměpisu se Vladimir Putin zeptal dvou chlapců na zeměpisné otázky. Nejprve se zeptal devítiletého žáka, jestli ví, kde končí hranice Ruska. Na jeho odpověď „v Beringově průlivu“ reagoval prezident svojí odpovědí: „Hranice Ruska nekončí nikde.“ Hned potom ale upřesnil, že jde o vtip.

Server BBC přitom v této souvislosti připomněl Putinovu doktrínu, kterou pronesl ruským velvyslancům tři měsíce po anexi Krymu v roce 2014: „Chtěl bych pro všechny ujasnit: naše země bude pokračovat v aktivní obraně práv Rusů, našich krajanů v zahraničí, využívaje k tomu všechny dostupné možnosti – od politických a ekonomických po operace pod mezinárodním humanitárním právem a právem na sebeobranu.“

Západní státy přitom podezřívají Rusko z vojenské podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny a Kreml to popírá s tím, že všechny ruské jednotky tvoří výhradně dobrovolníci.

Vladimir Putin se ještě zeptal pětiletého chlapce, jaký stát má hlavní město Ouagadougou a on správě odpověděl Burkina Faso. Pak se ho ještě zeptal, jaké bylo původní jméno této země, a s odpovědí mu pomohl: „Horní Volta, milý chlapče.“

Sovětský svaz byl občas sarkasticky nazýván „Horní Volta s raketami“.

Zdroje[editovat]

  • ket. Ruské hranice nemají konce, žertoval Putin. ČT24.cz [online]. 2016-11-24 [cit. 2016-11-25]. Dostupné z: [1].
  • Russia's border doesn't end anywhere, Vladimir Putin says. BBC NEWS [online]. 2016-11-24 [cit. 2016-11-25]. Dostupné z: [2]. (anglicky)