Přeskočit na obsah

Hromadné zatýkání ochromilo protestní akce kasparovovců v Rusku

Z Wikizpráv

Neděle

Garri Kasparov v roce 2007

Protesty organizované hnutím bývalého mistra světa v šachu a známého protikremelského činovníka Garriho Kasparova měly v Moskvě a Petrohradě menší účast, vedly ale k zákrokům policie a zadržení většího množství osob.

Kasparov naplánoval "Pochod nesouhlasu", aby protestoval proti krokům ruské vlády k ekonomické krizi a proti ústavním změnám, které mohou vést k urychlenému návratu současného premiéra Vladimira Putina do prezidentského křesla.

Zatýkání, které list Komsomolskaja pravda označil za hromadné, přivedlo za mříže až ke stovce účastníků a pořadatelů demonstrací, zatčeni byli také nejméně dva novináři.

Moskevská policie zakročila za použití násilí i proti skupině válečných veteránů, kteří mířili na demonstraci na Triumfálním náměstí. V cele skončili i předseda Svazu sovětských důstojníků generál Alexej Fomin a admirál Vladimir Berjozin. Z předních činovníků kasparovovské opozice jsou za mřížemi Eduard Limonov, Roman Dobrochotov či Alexandr Averin.

Rozehnáno bylo i nepovolené shromáždění mládežnické prokremelské organizace Mladé Rusko, jeho vůdce poslanec Maxim Miščenko byl ale krátce po zadržení propuštěn.

Na petrohradském shromáždění, které rovněž nebylo povoleno, bylo přítomno mnoho novinářů a televizních štábů, které zaznamenaly například zadržení zastupitele městského parlamentu Vitalije Milonova.

Zdroje[editovat]

  • «Marši něsoglasnych» razognali v obeich stolicach. Komsomoľskaja pravda [online]. 2008-12-14 [cit. 2008-12-14]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Kasparovův protest rozehnala policie, nešetřila ani vysloužilé generály. iDNES.cz [online]. 2008-12-14 [cit. 2008-12-14]. Dostupné z: [2].