Přeskočit na obsah

Hubbleův dalekohled objevil nejstarší známou galaxii

Z Wikizpráv

Úterý

Hubbleův dalekohled

Hubbleův vesmírný dalekohled, který slouží astronomům už od roku 1990, si připsal další cenný úlovek do seznamu objektů, které byly jeho zásluhou objeveny. Podle vědců jde o malou galaxii složenou z modrých hvězd, možná nejstarší objekt kdy spatřený lidmi ve vesmíru.

Garth Illingworth, který působí jako profesor astronomie a astrofyziky na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz vysvětlil, že oko dalekohledu zaznamenalo pravděpodobně nejstarší i nejvzdálenější objekt ve vesmíru. Stáří galaxie odhadl na 13,2 miliardy let. „Prošli jsme 96 procent života vesmíru až do doby, kdy byl starý jen dvacetinu svého nynějšího stáří, jen 500 milionů let po Velkém třesku,“ dodal.

Illingworth vystoupil na telekonferenci NASA. Dodal také, že díky Hubbleovu dalekohledu už astronomové objevili skoro padesát galaxií, které vznikly maximálně 650 milionůl let po vzniku vesmíru. Napomohla tomu výměna kamery na dalekohledu v květnu 2009, díky níž vědci vidí mnohem hlouběji do vesmíru.

„Tento objekt,“ řekl Illingworth o posledním nálezu, „je neobvykle nejasný, ale má velmi modrou barvu a je plný hvězd. V jeho nitru vznikají spousty hvězd.“

Vědci, kteří se zabývali zkoumáním objevené galaxie, si jsou na 80 procent jisti její podobou. Podle nich jde o kompaktní galaxii plnou modrých hvězd, jejíž velikost dosahuje méně než procenta velikosti Mléčné dráhy.

Díky objevům z Hubbleova dalekohledu astronomové předpokládají, že v období mezi 500 a 650 miliony let od vzniku vesmíru výrazně narostlo množství nově vznikajících hvězd. Tento nález vědcům podle Illingworthe ukázal nejen to, jak vypadají objekty tak staré, ale i to, jak moc se změnil průběh vzniku hvězd v tomto relativně krátkém období.

Hubbleův dalekohled pravděpodobně najde ve vesmíru i další podobné galaxie, na starší objekty ale už bude potřeba teleskop nové generace.

Zdroje[editovat]