Human Rights Watch: Ukrajinští rebelové mučí civilisty

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Představitelé Doněcké lidové republiky v den vítězství v Doněcku

Civilisti v ukrajinských městech obležených Rusy podporovanými separatisty jsou nimi ponižováni, mučeni a nuceni pracovat. Dnes to uvedla lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).

Od letošního dubna rebelové zajali stovky civilistů. Jde převážně o jejich kritiky, např. proukrajinské aktivisty nebo i novináře, a někdy i jejich příbuzné.

Podle ředitele HRW pro Evropu a střední Asii Hugha Williamsona proruští ozbrojenci páchají pravidelně hrůzné zločiny. „Existují pádné důvody k vážným obavám o bezpečnost a blaho každého, kdo je zadržován povstaleckými silami na východní Ukrajině,“ uvedl.

Ze zprávy vycházející z dvou desítek konkrétních případů osob unesených ozbrojenci vyplývá, že 3 lidi válečný tribunál ve Slavjansku odsoudil k smrti, na 2 rozsudcích smrti, které měla HRW k dispozici, už byla poznámka „popraven“. Poprava se ale ověřit nepodařila.

Dalších 12 lidí bylo surově bito, bylo do nich kopáno, bodáno, byli páleni cigaretami. Některým byly způsobeny tržné rány nebo byla inscenována jejich poprava. Nejméně 6 civilistů bylo směněno za povstalecké zajatce a 3 zůstávají nadále v zajetí.

Nevládní ukrajinská organizace Centrum pro osvobození vězňů, jejíž vedení vyjednávalo propuštění zajatých, na konci srpna zveřejnila seznam propuštěných osob. 501 lidí bylo propuštěno, ve 129 případech šlo o civilisty.

Zdroje[editovat]

  • redakce. Separatisté na Ukrajině mučí civilisty, upozorňuje HRW. Novinky.cz [online]. 2014-08-29 [cit. 2014-08-29]. Dostupné z: [1].