Přeskočit na obsah

Hurikán Sandy potopil repliku Bounty

Z Wikizpráv

Pondělí

Replika Bounty na snímku z roku 2007

Replika legendární plachetnice HMS Bounty, postavená pro hollywoodský film v 60. letech a do současnosti sloužící k výcviku a k vyhlídkovým plavbám, se dnes potopila poblíž New Yorku. Neštěstí způsobila tropická bouře Sandy, která se blíží k východnímu pobřeží USA. Dvě osoby jsou nezvěstné.

Loď před zkázou opustilo 14 lidí do záchranných člunů a z hladiny je zachránily vrtulníky pobřežní stráže. Po dvou nezvěstných lidech její jednotky pátrají. Podle svědků je smetla vlna z paluby, když se pokoušeli manévrovat s lodí a držet ji poblíž člunů.

Replika Bounty byla na plavbě ze státu Connecticut do St. Petersburgu na Floridě. Vodu začala nabírat v bouři, v níž vichr o rychlosti 65 km/h zvedal vlny do výšky pěti metrů.

V New Yorku a přilehlých oblastech již byly evakuovány statisíce lidí. Vlnobití nahání vodu na pobřeží a hladina v New Yorku stoupá. Před nebezpečím varoval už i prezident Barack Obama, postiženým oblastem kromě akutního nebezpečí hrozí podle něj především dlouhodobé ochromení dopravy a dodávek elektrické energie.

Ztracená replika Bounty účinkovala ve filmu Vzpoura na Bounty z roku 1962 a následně také v dobrodružné komedii z roku 2006 Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže.

Zdroje[editovat]

  • SHAPIRA, Ian. Tall ship HMS Bounty sinks off N.C. coast; two still missing. Washington Post [online].  [cit. 2012-10-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)