Přeskočit na obsah

I Václavské náměstí bylo 22 let po sametové revoluci místem protivládní demonstrace

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Iniciativa ProAlt v čele protivládní demonstrace, kterou zorganizovala, 17. listopadu 2011 na Václavském náměstí

Češi jsou ve světě známí tím, že státní svátky většinou chápou jako dny klidu a odpočinku. Dnes, v Den boje za svobodu a demokracii, se ale část občanů České republiky vydala skutečně bojovat do ulic. Demonstrovalo se v mnoha velkých městech republiky a nebylo výjimkou, že se i v jednom městě konalo po celý den různých demonstrací několik. Nejmasovější z nich začala v 15 hodin na Václavském náměstí v Praze; zorganizovala ji iniciativa ProAlt a byla namířená zejména proti vládním reformám a posléze proti celé vládě. Dav skandoval hesla „Vláda proti lidem – lidé proti vládě“, „Už je načase sundat Nečase, „Demisi!“ atd.

Na začátku zástupce iniciativy ProAlt pozdravil přítomné a zároveň na dálku demonstrace, probíhající v dalších českých městech, zároveň se ale distancoval od pochodu neofašistů, který se konal nedaleko. Během doby mezi 15. a 16. hodinou se pak u mikrofonu vystřídalo několik řečníků, mj. prorektor Karlovy univerzity prof. Stanislav Štech, kritizující kroky ministra školství Dobeše, či slovinský filosof Slavoj Žižek, který je spojený s mezinárodním hnutím odporu proti nadnárodnímu kapitálu.

Jediný, kdo se během celého mumraje nepohnul z místa ani neskandoval hesla, byl skaut ze Slaného, držící čestnou stráž u pamětních desek Jana Palacha a Jana Zajíce, ke kterým předtím položil věnec premiér Petr Nečas.

Po 16. hodině se demonstrace zformovala v protestní průvod, který se ubíral od ústí Opletalovy ulice po Václavském náměstí směrem k Můstku – po svém rozvinutí průvod demonstrantů dosahoval délky téměř celého Václavského náměstí – zatímco transparenty v čele průvodu byly na Můstku, transparenty na jeho konci bylo vidět ještě pod sochou sv. Václava. Průvod dále pokračoval přes Staré Město na Palachovo náměstí a poté dále přes most až před Strakovu akademii, sídlo české vlády.

Galerie

[editovat]

Zdroje

[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Kychot (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

  • PROALT.CZ. ProAlt: Změna je možná, změna je nutná!. Parlamentní listy [online]. 2011-11-17 [cit. 2011-11-17]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy

[editovat]