Ikebana na Hradě

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Dnes začala v ateliérech Jiřského kláštera na Pražském hradě výstava ikebany aranžované z podzimních přírodnin. Výstava potrvá do soboty 9. října. Aranžmá připravili členové Prague Sogetsu Study Group a Česko-japonské společnosti v rámci letošních Dnů japonské kultury v Praze.[1]

Ikebana je japonský způsob aranžování květin a jiných přírodnin. Na rozdíl od evropského chápání kytice, která klade důraz na hmotu květů, se japonské aranžmá soustředí na propojenost barvy a hmoty jako takové. Do aranžmá se nezapojují jen květy, ale i ostatní rostlinné části jako plody, kameny, stonky, větve a dokonce i mršiny zvířat, ve kterých je aranžmá umístěno (a nemusí se vždy jednat pouze o vázu). Jelikož rostliny rychle uvadají, vydrží takové aranžmá maximálně několik málo měsíců, a pokud je ho třeba udržovat, angažují se stále nové a nové objekty. Mělo by se hnojit, nejlépe kravskými koninci.

Právě kvůli rychlosti uvadání a zároveň náročnosti na rostlinný materiál trvá výstava v Jiřském klášteře pouze 4 dni. Jak rostliny postupně uvadají, díla se tak mění i v čase a vystavené objekty jsou každý den jiné. Výstava začala ve středu otevřenou dílnou, kde se návštěvníci mohli seznámit s technikou ikebany a sami si vyzkoušet aranžování. Po vernisáži se otevřela běžným návštěvníkům. Otevřeno je od 10 do 18 hodin, vstupné zdarma.

V sobotu se v Jiřském klášteře od 13 hodin uskuteční dílna japonské tušové malby.[2][3] Na akci je třeba se objednat přes Národní galerii. Poplatek činí 150 korun a v ceně jsou zahrnuty všechny potřebné materiály.[2]

Z ostatních akcí Dnů japonské kultury v Praze je možné navštívit přednášky o japonské kultuře v Japonském kulturním a informačním centru v Hellichově ulici, výstavu Gejša a samuraj v Náprstkově muzeu (koná se od 20. října) či zhlédnout film Čibi Maruko-čan v kulturním centru.[2]

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

  1. Výstava ikebany, zátiší z podzimních květin. Praha : Prague Sogetsu Study Group a Česko-japonská společnost, 2010. 1 s. (česky)
  2. 2,0 2,1 2,2 Dny japonské kultury v Praze. Praha : JapanFoundation, Velvyslanectví Japonska v České Republic, Česko - japonská společnost, Prague Sogetsu Study Group, Spolek studentů a absolventů japonských škol, 2010. 2 s. (česky)
  3. Sumie – japonská tušová malba [online]. Praha : Národní galerie v Praze, [cit. 2010-10-07]. Dostupné online. (česky)