Přeskočit na obsah

Indický stát Kérala bojuje s alkoholem, zavírá bary

Z Wikizpráv

Úterý

Západ slunce nad Kéralskými říčními rameny

Jen luxusní pětihvězdičkové hotely dostanou výjimku, všude jinde přijdou barmani o práci a návštěvníci o místo, kde popíjet. V indickém státě Kérala do dvou týdnů začne platit zákaz provozování barů a nic proti tomu neudělá ani místní nejvyšší soud. Během krátké doby zaniklo nebo zanikne více než 700 provozoven tohoto typu. Situace sice může poškodit ekonomiku a narušit i sociální rovnováhu ve státě, vláda se ale odkazuje na údajnou širokou podporu tohoto kroku ve veřejnosti.

Předseda státního kongresu V. M. Sudhíran vysvětluje: „Počet dopravních nehod, mentálních i fyzických postižení (zaviněných alkoholem nebo drogami) je vysoký.“ Nejvyšší soud rozhodl, že vládní nařízení může platit, ale je třeba upravit některé platné zákony. K tomu má vláda čas do 17. září. Je to výsledek procesu vyvolaného několika držiteli licencí, které vláda odmítla prodloužit už v polovině srpna. Další žaloba nicméně už k soudu směřuje, a to právě kvůli novému, ještě přísnějšímu zákonu.

Opatření může zasáhnout turistický ruch. Kérala se nachází na jihovýchodním pobřeží poloostrova Přední Indie omývaném Indickým oceánem. Turisté sem jezdí na dovolené jak na místní mořské pláže, tak do oblíbené oblasti Kéralských říčních ramen, kde vodní toky krátce před vlitím se do oceánu vytvářejí nádhernou zavodněnou krajinu. Dalšími lákadly jsou i některé historické památky (paláce Padmanabhapuram či Kočči, předkoloniální pevnosti v Bekalu a Palakkadu ad.) a bohatá tradiční kultura a kuchyně. Při polehávání na plážích či sledování kéralských tanečnic si už ale turisté budou muset vystačit bez alkoholu.

Zdroje

[editovat]
  • KOSHI, Sneha Mary. In Two Weeks, Kerala Will Have Bars Only in Five-Star Hotels. NDTV [online]. 2014-08-26 [cit. 2014-08-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Court says won’t intervene in Kerala govt order to shut bars. mint [online]. 2014-08-26 [cit. 2014-08-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)