Přeskočit na obsah

Indie představila superlevný počítač

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Tablet (ilustrační foto)

V Indii byl představen nový tablet, o kterém jeho producenti tvrdí, že je nejlevnější na světě. Měl by pomoci zlepšit dostupnost výpočetní techniky v zemi, v níž jsou velké rozdíly mezi chudými a bohatými. Počítač „Aakash“, což v hindštině znamená „nebe“, se bude s dotací vlády prodávat za cenu 35 dolarů (asi 630 korun).

Indické úřady a společnost DataWind Limited, která počítač vyvinula, předaly první sérii tabletu stovkám studentů v Novém Dillí. Pilotní výroba má činit asi 100 tisíc kusů tabletu, který nabízí možnost práce s textem, přístup na internet a videokonference. Zařízení je vybavené také dvěma porty USB.

Výkonný ředitel DataWindu Sunit Singh Tuli řekl, že případná vítaná konkurence by mohla srazit cenu podobných výrobků až jen na 10 dolarů. Ministr rozvoje lidských zdrojů Kapil Sibal označil počítač za dar Indie všem dětem a za nástroj, který mnohé z nich dokáže vyzdvihnout z chudoby.

Indie si již vydobyla pověst země, která představuje levně dostupné inovativní produkty jako například automobil Nano, který se prodává zhruba za dva tisíce dolarů (asi 35 tisíc korun).

Zdroje[editovat]