Indové řeší, jak vážná je hrozba indické al-Káidy

Z Wikizpráv

Neděle

Ústřední mešita pro muslimy státu Kérala (ilustrační foto)

Několik indických států, jako například Džammú a Kašmír, Madhjapradéš, Tamilnádu, Ásám, Kérala a Gudžarát, dostalo bezpečnostní varování od indické ústřední tajné služby. Souvisí to s novou videonahrávkou, na které Ajmán Zavahrí vyhlásil, že se teroristická organizace al-Káida rozšiřuje s novou pobočkou do Indie. Jak reálné toto nebezpečí pro indickou bezpečnost je, se zatím stalo předmětem diskusí a vyšetřování.

Ředitel Střediska pro bezpečnost a strategii Indické nadace Alok Bansal situaci popsal pro deník First Post: „Al-Káida chce prozkoumat možnost naverbování mladých džihádistů z Indie, aby mohla naplnit svou ideologii poslední islámské bitvy o Indii.“

Nejmenovaný důstojník rozvědky řekl, že al-Káida se bude snažit o velké útoky, jako byla série bombových atentátů v Bombaji v roce 2008, aby prokázala svou přítomnost v regionu.

Jak moc snadné bude pro al-Káidu získat větší podporu v Indii, na tom se odborníci neshodnou. Podle pensionovaného generálmajora Dhruva Katoče ze střediska CLAWS v Indii islamisté na rozdíl od pákistánského Severního Vazíristánu neuspějí, naopak jiný bývalý vysoký důstojník S. A. Hasnajn se domnívá, že zejména v Kérale může al-Káida vybudovat své nové základny mezi mnoha vystěhovalci z válkou stíhaných arabských regionů.

Al-Káida se dostala v oblasti radikálního islamismu sama do defenzivy kvůli nástupu nové hrozby v podobě Islámského státu. Nová nahrávka je tedy experty viděna i jako snaha této organizace, která byla Západem považovaná za největší islamistické nebezpečí od roku 2001 až donedávna, vydobýt si zpět svou reputaci.

V Indii věří v islámskou víru skoro 18 procent obyvatel. V absolutních číslech ale počet muslimů v Indii a Pákistánu ale tvoří více než 350 milionů lidí, o čtvrtinu víc než v Turecku, Íránu a na Arabském poloostrově dohromady.

Zdroje[editovat]

  • GHOSE, Debobrat. Al-Qaeda threat: Not just J&K, Kerala could be a terror hot-spot too. First Post [online]. 2014-09-07 [cit. 2014-09-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)