Přeskočit na obsah

Islamisté ruší syrsko-iráckou hranici, v podstatě už neexistuje

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Mapa Iráku, Sýrie a území obsazeného Islámským státem (šedá barva).

Je to zhruba 100 let, kdy se rozdělila území budoucích států Sýrie a Iráku a začala vznikat jejich hranice. Nyní území podél hranice dobyli bojovníci ISIS a hranice tak přestává de facto existovat. Islamisté v Sýrii a v Iráku zakládají tzv. Islámský chalífát či Islámský stát.

Tradičně vyměřená syrsko-irácká hranice má délku 605 km a většinou vede opuštěnou pouští daleko od větších sídel. Bojovníci Islámského státu ovládají podstatnou část území států po obou stranách společné hranice. Na některých místech je hranice chráněna bariérami z ostnatého drátu s kontrolními stanovišti, případně jiným způsobem. Právě mnohé z těchto prostředků vytyčení a ochrany hranic bojovníci Islámského státu likvidují, jak zaznamenal i reportér webu Vice News. Člen ISIS v jeho reportáži likvidaci hranice okomentoval slovy: „Sláva Bohu jsme teď na hranici mezi Sýrií a Irákem. Přivezli jsme si buldozery, abychom strhli barikády a otevřeli muslimům cestu.“

Faktickou neexistenci hranice mezi oběma státy připustil i šéf sboru náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey. K tomu, jak dál bojovat proti islamistickým bojovníkům z ISISu, řekl: „Mohou být poraženi, aniž by se operace zaměřily i na tu část jejich organizace, která sídlí v Sýrii? Odpověď zní: Ne. Musí se na ně zaměřit na obou stranách v této chvíli v zásadě neexistující hranice.“

Islámský stát vyhlásila organizace ISIS bojující proti vládám v Iráku i v Sýrii. V Sýrii byl ISIS součástí široké koalice povstalců proti režimu Bašára al-Asada, která se ale od jeho postupů do určité míry distancuje. Do Iráku se jeho aktivity přelily právě ze Sýrie a bojovníci obsadili rozsáhlé oblasti na severu země. Jejich postup k Bagdádu na jihu a do Kurdy obývaných oblastí na východě se ale nyní podařilo zastavit, i s pomocí leteckých úderů amerického letectva.

Islámský stát se vymezuje jako bojovník proti bezvěrcům a tyranům. Na svém území zavádí islámské právo šaríja. Dopouští se ale i zločinů, jako jsou únosy a vraždy zajatců a obyvatel, kteří se odmítnou přidat na jejich víru. To hrozí i muslimům, kteří patří k jinému směru islámu. Irácká i syrská vláda a spolu s nimi řada dalších zemí a mezinárodních organizací považují ISIS za teroristickou organizaci.

K rozdělení Blízkého východu došlo v roce 1916 Sykesovou-Picotovou dohodou. Už tehdy byly položeny základy k definování hranice mezi Sýrií a Irákem, tehdy ještě mandátními územími Francie a Velké Británie. Samostatnost získal Irák už ve 20. a 30. letech 20. století, Sýrie až v roce 1946.

Zdroje[editovat]

  • LAMOTHE, Dan; DEYOUNG, Karen. Islamic State can’t be beat without addressing Syrian side of border, top general says. Washington Post [online]. 2014-08-21 [cit. 2014-08-28]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • The Islamic State (Part 5). Vice News [online]. 2014-08-13 [cit. 2014-08-28]. Uvnitř video, od cca 2:20 sekvence s odstraňováním hraničních zátarasů. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Los fanáticos musulmanes del Estado Islámico anuncian que van a conquistar España y Portugal en menos de cinco años. PERIODISTA DIGITAL [online]. 2014-08-22 [cit. 2014-08-29]. Dostupné z: [3]. (španělsky)