Island si půjčil dvě miliardy dolarů na záchranu ekonomiky

Z Wikizpráv

Pátek

Obří půjčku 2,1 miliardy dolarů si žádá od Mezinárodního měnového fondu islandská vláda. Ostrovní země je kriticky zasažena celosvětovými ekonomickými problémy, zvláště poté, co vláda musela převzít tři velké zadlužené banky v průběhu posledního měsíce.

MMF vyšel Islandu vstříc. Šéf fondu Dominique Strauss-Kahn oznámil, že cílem je „podpořit snahy Islandu vyrovnat se s ekonomickou krizí řádnějším a méně bolestným způsobem.“ Půjčka má podle premiéra Geira Haardeho pomoci hlavně se stabilizací měny a obnovením funkčního systému úrokových sazeb. Inflace má klesnout ze 14 procent v minulém měsíci do konce roku na méně než 4,5 procenta.

Islandská koruna v průběhu uplynulého roku ztratila skoro polovinu své hodnoty. Mnozí obyvatelé mají problémy se splácením svých dluhů, mnozí totiž využívali módní půjčky v zahraničních měnách, což při padající domácí měně způsobuje neustálý růst dlužné částky.

Island se dříve obrátil s prosbou o pomoc i na Rusko, odkud ale zazněly i ojedinělé názory, že výměnou má být vybudování ruské vojenské základny na ostrově. Nakonec získá Island podporu od celosvětové organizace. Stal se první západoevropskou zemí, která požádala tuto organizaci o pomoc od roku 1976.

Půjčka přesahuje příspěvky Islandu do fondu zhruba dvanáctkrát, MMF přitom nastavil dříve limit pětinásobku příspěvků. Jeho představitele ale přesvědčila kvalita ambiciózního islandského krizového plánu.

Zdroje[editovat]

  • Iceland set for $2.1bn IMF help. BBC [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MASON, Rowena. Iceland to get £1.3bn IMF loan. The Times [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [2]. (anglicky)