Přeskočit na obsah

Islandská sopka znovu blokuje lety nad Evropou, Ryanairu se to nelíbí

Z Wikizpráv
Satelitní snímek soptícího vulkánu Grímsvötn

Úterý

Na pět set letů bylo v Evropě zrušeno poté, co popel z islandské sopky Grímsvötn zasáhl zejména Skotsko, severní Anglii a Severní Irsko. Některé společnosti včetně British Airways, KLM a EasyJetu zrušily své úterní lety. Mrak ze sopky také způsobil menší narušení provozu nad Norskem a Dánskem. Před koncem týdne by měl zasáhnout i západ Francie a Španělska.

Islandští meteorologové tvrdí, že emise ze sopky, která se nachází pod největším ostrovním ledovcem, oslabují. I proto by měl být dopad erupce mnohem menší než v případě sopky Eyjafjallajökull, která chrlila popel v dubnu 2010.

Už v pondělí pozdě večer otevřel svá letiště Island, uzavřena byla od neděle.

Ryanair chce letadla ve vzduchu, poslal stroj nad Skotsko[editovat]

Nízkorozpočtová společnost Ryanair, která kritizovala masivní uzavírání letového prostoru už v roce 2010, se opět nechce s omezením smířit. Vyslala letadlo do mraku nad Skotskem a to v pořádku přistálo. Posádka navíc nehlásila žádné potíže a nezaznamenala nečistoty ani ve vzduchu, ani jejich reakce s křídly a jinými částmi letadla.

Ryanair v několika prohlášeních označil bezpečnostní opatření za zbytečná. „Ryanair ostře protestuje proti tomuto rozhodnutí a věří, že není žádný důvod rušit tyto lety,“ říká se v jednom z nich.

Britský státní tajemník pro dopravu Philip Hammond s názory v Irsku sídlící společnosti nesouhlasil. Podle jeho informací trasa letounu Ryanairu skrz zasažené oblasti vůbec nevedla. Stejně se vyjádřil i úřad pro civilní dopravu CAA, který potvrdil, že „let Ryanairu v žádnou chvíli nevstoupil do označené oblasti vysoce kontaminované prachem“.

Ryanair zareagoval prohlášením, že se byrokrati chrání navzájem. Společnost je prý odhodlána vzlétnout se všemi stroji, které mají odstartovat z letiště v Edinburghu.

Sopka změnila i Obamův program[editovat]

Kvůli obavám o bezpečnost a i proto, aby zabránil komplikacím v přesunu, zkrátil i americký prezident Barack Obama svou návštěvu Irska a přeletěl už v pondělí do Londýna.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]