Italští lékaři neposkytli pomoc chlapci, který přežil interrupci

Z Wikizpráv

Neděle

Ilustrační obrázek

Kontroverzní událost se odehrála v nemocnici v jihoitalském Rossanu. Chlapci, který v sobotu 24. dubna přežil interrupci, nebyla poskytnuta lékařská pomoc. Asi po dvaceti hodinách jej nalezl nemocniční kaplan Antonio Martello, který okamžitě zalarmoval lékařský personál. Dítě bylo převezeno na specializovanou novorozeneckou kliniku v sousední Cosenze, tam však o den později zemřelo.

Nezdařená interrupce byla vykonána ve 22. týdnu těhotenství, jako důvod byl uveden rozštěp rtu a patra. Italské zákony umožňují v případě závažných zdravotních komplikací provést umělý potrat i po třetím měsíci těhotenství; v případě, že jej dítě přežije, jsou však lékaři povinni usilovat o záchranu jeho života.

Tajemnice italského ministerstva zdravotnictví Eugenia Roccella uvedla, že pokud jsou původní informace pravdivé, jednalo by se o čin v rozporu s jakýmkoli smyslem pro lidský soucit i uznávanou lékařskou praxí. „Nesmíme zapomínat, že jakmile se dítě narodí, stává se italským občanem rovnoprávným se všemi ostatními a nabývá všech základních práv včetně práva na zdraví, a tedy mu musí být poskytnuta veškerá pomoc,“ uvedla.

Zdroje[editovat]

  • CALDWELL, Simon. Baby boy survives for nearly two days after abortion. Telegraph.co.uk [online]. 2010-04-28 [cit. 2010-05-02]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • CALDWELL, Simon. Baby that survived botched abortion was rejected for cleft lip and palate. Telegraph.co.uk [online]. 2010-04-29 [cit. 2010-05-02]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • MESSIA, Hada. Italy investigates report baby lived through abortion. CNN.com [online]. 2010-04-29 [cit. 2010-05-02]. Dostupné z: [3]. (anglicky)