Italka odpojená po letech od vyživovacích přístrojů zemřela

Z Wikizpráv

Pondělí

Deset minut po dvacáté hodině zemřela na klinice La Quiete v Udine 37letá Eluana Englarová, která ležela po 17 let od vážného zranění autonehody v komatu. Její otec prosadil u soudů a úřadů její právo na odpojení od vyživovacích přístrojů, které ji uměle udržovaly při životě. Minulý týden byla Englarová převezena do nemocnice, kde strávila své poslední dny.

V katolické Itálii vzbudil její případ velký ohlas. Ostře přístup jejího otce kritizoval Vatikán, proti se postavily i konzervativní politické síly. Pokoušely se dokonce urychleně vypracovat zákon, který by podobné opatření k ukončení komatu do budoucna znemožnil. Zpráva o skonu Englarové zastihla senátory přímo při jednání, památku ženy uctili minutou ticha.

Premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že zprávu přijal „s hlubokým smutkem“ a konstatoval, že vláda neměla možnost zasáhnout, aby její život zachránila. Soustrat všem členům rodiny a blízkým vyjádřil i prezident republiky Giorgio Napolitano.

Vatikán, jehož zástupce v minulém označil odpojení od přístrojů za „odpornou vraždu“, se zatím omezil na vyjádření víry, že „osobám, které mají Eluaninu smrt na svědomí, Bůh odpustí“.

Zdroje[editovat]

  • Eluana po 17 letech v kómatu zemřela. Otec ji nechal odpojit od přístrojů. iDNES.cz [online]. 2009-02-09 [cit. 2009-02-09]. Dostupné z: [1].
  • Finisce il viaggio di Eluana, una odissea lunga 17 anni - scheda. Virgilio.it [online]. 2009-02-09 [cit. 2009-02-09]. Dostupné z: [2]. (italsky)
  • Napolitano:"Silenzio e partecipazione". Berlusconi: "Grande rammarico". Gasparri attacca Napolitano. Fini: irresponsabile. Rai News [online]. 2009-02-09 [cit. 2009-02-09]. Dostupné z: [3]. (italsky)