Přeskočit na obsah

Italové v referendu řeší čtyři věci od jaderných elektráren po privatizaci vodáren

Z Wikizpráv
Bývalá jaderná elektrárna v Caorsu, která kvůli předchozímu referendu nikdy nebyla uvedena do provozu

Neděle

Italský premiér Silvio Berlusconi a jeho vláda projdou dalším testem podpory voličů ve dvoudenním referendu, v němž mají Italové odpovědět na celkem čtyři položené otázky. Nejemotivnější se týká Berlusconiho plánu obnovit program jaderné energetiky. Tento návrh předložil Berlusconi už v loňském roce, ale po březnovém japonském zemětřesení byl záměr odložen. Jaderné elektrárny byly v Itálii odstaveny po obdobném referendu v roce 1987.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Italů je proti jaderným elektrárnám. Aby ale voliči mohli Berlusconiho záměr zastavit, musí se referenda zúčastnit více než polovina lidí s volebním právem.

V druhém referendu mají voliči rozhodnout, jestli má být odmítnut zákon, který omlouvá ministry vlády od účasti v soudních řízeních, která jsou proti nim vedena. Zbylá dvě referenda se týkají plánů na privatizaci italských vodárenských zařízení.

Pro část Italů budou tato referenda prostředkem vyjádřit svou nespokojenost s Berlusconiho politikou. Jeho koalice byla oslabena už neúspěchem v květnových místních volbách. Premiér se navíc musí hájit v několika procesech kvůli údajným podvodům a také kvůli údajnému sexu se 17letou prostitutkou.

Zdroje

[editovat]