Přeskočit na obsah

Italové začali na fotbalovém Euru debaklem s Nizozemskem

Z Wikizpráv

Úterý

Sestavy týmů

Včera zažila italská fotbalová reprezentace vstup na Euro 2008, na jaký dlouho nezapomene. Nizozemci ji v duelu na stadionu v Bernu rozstříleli 3:0. Skupina smrti, C, se tak zajímavě zamíchala. Nizozemsko je první se třemi body, Francie a Rumunsko mají po jednom bodu a Itálie je poslední bez bodu.

Fotografie ze zápasu

Oba týmy nastoupily s jedním útočníkem, který měl být podporován vysunutými záložníky. Za Itálii to byl Luca Toni a za Nizozemsko Ruud van Nistelrooy.

Zápas začal v rychlém tempu a aktivně se šancemi na obou stranách. První větší příležitost měl v 18. minutě van Nistelrooy, který prošel italskou obranou a kolem gólmana Buffona, ale jeho přihrávka nenašla adresáta. Kýženého gólu se dočkali Nizozemci ve 27. minutě. Gól to byl ovšem velmi sporný. Buffon se při odvracení centru srazil s obráncem, který se odpotácel s bolestivou grimasou za čáru vedle brány. Podle pravidel tak posunul ofsajdovou linii, a tak mohl van Nistelrooy v klidu usměrnit Sneijderovu střelu za zády obránců. Za pět minut navýšil gólové vedení na 2:0 sám Sneijder po rychlém protiútoku. Do poločasu se pokusil ještě snížit Antonio di Natale, ale Van der Sar byl pozorný a s jeho střelou si na dvakrát poradil.

Do druhého poločasu nastoupili Italové v rychlém tempu. Šance měli Zambrotta, jehož střela šla vedle, Pirlo z přímého kopu, Del Piero z hranice vápna a v 76. minutě po pasu Cassana za obranu Toni trestuhodně neproměnil. Grosso neuspěl se střelou z dobré pozice a ani Pirlo nedokázal umístit balón mezi Van der Sarovy tyče z přímého kopu. Po brejku Nizozemců výborně zasáhl Buffon. Balón se však před bránu vrátil a Giovanni van Bronckhorst dokončil drtivou porážku Italů. Zápas se dohrával za bouřlivého skandování rozvášněných fanoušků.

Nizozemci zlomili po třiceti letech prokletí, kdy se jim nedařilo nad Italy vyhrát, a porazili je 3:0.

Zdroje[editovat]

  • Nizozemci zlomili prokletí a v krásném utkání rozstříleli mistry světa Italy. Sport.cz [online]. 2008-06-09 [cit. 2008-06-10]. Dostupné z: [1].
  • Van Basten je rád, že Nizozemci změnili historii. Sport.cz [online]. 2008-06-10 [cit. 2008-06-10]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]