Přeskočit na obsah

Italská Wikipedie je vypnutá. Protestuje proti chystanému zákonu

Z Wikizpráv

Středa

Screenshot italské Wikipedie s tiskovou zprávou

Italská Wikipedie dnes přestala poskytovat svým návštěvníkům obsah jako výraz protestu proti připravovanému návrhu změny zákona „DDL intercettazioni“, která se týká práva na odpověď na informace uvedené v médiích. Místo toho, aby se uživatelům objevil libovolný článek, načítá se tiskové vyjádření s vysvětlením vztahu Wikipedie k danému návrhu zákona.

Návrh požaduje, aby jakékoli médium muselo bez komentáře a beze změny zveřejnit do 48 hodin zaslanou reakci na libovolné zveřejněné tvrzení, kterým by se jednotlivec mohl cítit dotčen. Povinnost se podle předloženého návrhu týkala také takových médií, jako jsou blogy, a tedy také Wikipedie. Tam by ale byla v přímém rozporu s jejími interními pravidly. „Povinnost zveřejnit na našem webu vyjádření [dotčené osoby] jak je, podle paragrafu 29 tohoto zákona, dokonce bez práva o něm diskutovat a ověřit ho, je nepřípustným omezením svobody a nezávislosti Wikipedie. Vedlo by to ke konci její existence, jak jsme ji znali dosud,“ popisuje se v tiskové zprávě italských wikipedistů.

Akci komunity italské Wikipedie podpořilo i sdružení italských wikipedistů Wikimedia Italia a také provozovatel Wikipedie americká nadace Wikimedia Foundation.

Příslušná komise sněmovny po necelých 24 hodinách protestu přistoupila k vytvoření pozměňovacího návrhu, který bude vynucovat otištění povinné opravy pouze v novinách registrovaných u soudu, nikoli v blozích a podobných médiích. Návrh předložili poslanci Roberto Zaccaria (opoziční Demokratická strana) a Roberto Cassinelli (Berlusconiho vládní Lid svobody).

Zákon navrhla vládní koalice. Média se domnívají, že za vším je úsilí premiéra Silvia Berlusconiho omezit kritiku v médiích.

Zdroje[editovat]