Izraelští vojáci zabili dvacet Arabů protestujících u hranice

Z Wikizpráv

Neděle

Izraelští vojáci zahájili střelbu na propalestinské demonstranty, kteří se údajně snažili překonat plot oddělující Sýrii od Izraelem okupovaných Golanských výšin. Syrská média uvádějí, že bylo zabito nejméně 20 lidí. Mezi nimi má být žena a dítě. Incident se stal v rámci palestinských demonstrací připomínajících 44. výročí šestidenní války.

Izraelci nejprve varovali stovky demonstrantů, aby se drželi dál od plotu z ostnatého drátu, který odděluje hranici. Palestinci a jejich syrští příznivci ale pokračovali k plotu, mávali palestinskými vlajkami a volali hesla, podle nichž země, kterou Izrael obsadil v roce 1967, je arabská.

Demonstrace byly plánované celé týdny, Izrael se na ně připravoval tím, že rozmístil podél hranic tisíce vojáků a posílil plot. Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že instruoval bezpečnostní síly, aby jednaly s „maximální zdrženlivostí“. Řekl, že „extrémistické síly“, které obklopují Izrael, se pokoušejí narušit jeho hranice a ohrožovat jeho obce a občany. Zdůraznil, že to Izrael nedovolí.

V šestidenní válce bojoval Izrael proti Jordánsku, Sýrii a Egyptu a získal kontrolu nad Západním břehem Jordánu, východním Jeruzalémem, Golanskými výšinami, pásmem Gazy a Sinajským poloostrovem. Sinaj později Izrael vrátil Egyptu a stáhl své síly z Gazy.

Protesty proběhly také v pásmu Gazy, kde stovky lidí vyšly na pochod k hlavnímu izraelskému pohraničnímu kontrolnímu stanovišti. U checkpointu Kalandíja se protesty zvrhly v násilnosti, demonstranti začali házet kamení na izraelské vojáky, kteří odpověděli slzným plynem a gumovými projektily.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]