Přeskočit na obsah

Izrael žádá OSN, aby stáhla svou zprávu o válce v Gaze

Z Wikizpráv

Pátek

Exploze v Gaze v průběhu války na přelomu let 2008 a 2009

Izrael se rozhodl znovu bojovat proti tzv. Goldstoneově zprávě Organizace spojených národů, která zemi vinila z válečných zločinů proti Palestincům při válce v Gaze v roce 2009. Premiér Benjamin Netanjahu požádal OSN, aby zprávu vydanou před dvěma lety stáhla. Zároveň oznámil členům svého kabinetu, že zahájil mezinárodní kampaň na očištění pověsti země.

Kroky Izraele jsou reakcí na vyjádření Richarda Goldstonea, který zpochybnil přesnost zprávy. Goldstone se v listu Washington Post vrátil k obviněním, že Izrael záměrně útočil na palestinské civilisty. Prohlásil, že kdyby měl k dispozici v době tvorby zprávy informace, které má nyní, byla by zpráva odlišná. Dodal ale, že komise OSN neměla dostatek informací, protože s ní Izrael odmítl spolupracovat na vyšetřování.

Goldstoneova zpráva vyvolala v Izraeli v roce 2009 protesty. Izraelci tvrdili, že třítýdenní útok na Gazu byl legitimní sebeobranou proti letitým palestinským raketovým útokům na civilní cíle. Netanjahu označil zprávu za „špinavou kampaň“.

Nyní izraelský premiér řekl, že není časté, že ti, kdo někoho pomluví, své tvrzení odvolají. To se podle něj právě stalo v souvislosti s Goldstoneovou zprávou. Proto si myslí, že by měla vzniknout komise, která by zprávu označila za neplatnou a minimalizovala by „velké škody“, které napáchala na Izraeli.

Vojenské operace Izraele v pásmu Gazy, které zahrnovaly leteckou a pozemní ofenzivu, si vyžádaly od 27. prosince 2008 do 18. ledna 2009 1400 obětí na straně Palestinců a 13 mrtvých Izraelců.

Na obvinění Hamásu Goldstone trvá

[editovat]

Zpráva OSN obvinila při válce v Gaze i palestinské militantní hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy z válečných zločinů. Tato obvinění, že Hamás záměrně útočil na izraelské civilisty, Goldstone neodvolal a v článku ve Washington Post na nich trvá.

Hamás označil Goldstoneův obrat za hanebný. Mluvčí organizace Fawzi Barhoum řekl, že Goldstone se podrobil výhrůžkám a tlaku Izraele, Spojených států amerických a židovské lobby z celého světa. Hamás říká, že důkazem izraelských válečných zločinů je fakt, že při válce v Gaze zahynulo 1400 Palestinců.

Co se od vydání zprávy změnilo

[editovat]

Goldstone ve Washington Post popisuje, že zatímco u útoků Hamásu bylo zřejmé, že byly záměrně vedené proti civilistům, u izraelských útoků byla tato záměrnost konstatována tehdy, pokud neměla vyšetřovací komise OSN jiné přijatelné vysvětlení. Zpráva nebyla určena k odsouzení zločinů, ale vyzývala k vyšetření těchto případů.

Zatímco ale podle Goldstonea Hamás žádné takové šetření neprovedl, v Izraeli k nim došlo. Například zabití 29 lidí z rodiny al-Simúníových bylo podle důkazů způsobeno pouze omylem velitele, kterému nyní hrozí za chybu ve velení v Izraeli trest. Po zjištění těchto výsledků Goldstone dospěl k názoru, že Izrael sice způsobil smrt řady civilistů, ale útoky na ně nebyly záměrným cílem vojenských operací.

Na palestinské straně provedla vyšetřování samospráva prezidenta Abbáse, ale pouze pokud se týkalo obvinění spojených s umírněným hnutím Fatah. Naopak činy Hamásu nijak prošetřeny nebyly.

Zdroje

[editovat]